VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opilecká rekordmanka se opět objevila na jihlavské záchytce

Jihlava – Nejmladší letošní opilý nocležník měl šestnáct let. Nejstaršímu bylo osmdesát jedna.

16.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marek Pátek

V září se na protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě opět objevila rekordmanka zdejších opilců. Čtyřicetileté ženě bylo naměřeno v dechu 4,55 promile. Nebylo to ovšem nejvyšší číslo, s níž sem byla žena dovezena. V roce 2010 jí naměřili 5,70 promile. Což na jihlavské záchytce zatím nepřekonal ani žádný muž.

„Tuto ženu jsme u nás od roku 2010 přijali už celkem osmkrát. Mezi muži ale naopak máme rekordmana v počtu záchytů, který byl na jihlavské záchytce již 97 krát. Nejvíce jsme u jednoho muže zatím naměřili 5,10 promile alkoholu v dechu," upřesnil Martin Málek, tiskový mluvčí Služeb města Jihlavy, pod jejichž správu protialkoholní stanice spadá.

O letošních prázdninách skončilo na záchytné stanici v Jihlavě 254 osob, což je za posledních deset let rekordní počet případů. Nejčastěji se zde objevují lidé ve věkové kategorii mezi 40 až 50 lety.

V protialkoholním zařízení však mohou zavřít jakoukoli osobu starší 15 let. „Nejmladší, kdo zde letos přespal, byla šestnáctiletá dívka, která zde skončila se svými třemi kamarády. Byli přistiženi u ZOO Jihlava, v areálu letního kina, kde ničili značky a převraceli popelnice. Naopak nejstarší byl pán, který měl 81 let," upřesnil Martin Málek.

Nejčastější klienty, kteří skončí na záchytce, jsou samozřejmě lidé po požití alkoholu. Vedle nich zde však mohou být umístěni i lidé pod vlivem omamných látek, ale to je spíše výjimečné.

Můžou upadnout do kómatu

„Omamná látka je občas u příchozích přítomná. Většinou je ale kombinovaná s alkoholem, což jen zhoršuje příznaky opilství. Takoví lidé nám zde můžou i upadnout do kómatu. Často to ale dopadne tak, že se jim hůř střízliví a druhý den se cítí více zničení," doplnil Málek.

Zachycené osoby stráví nejčastěji v tomto zařízení noc, kdy je důležité je uklidnit a zajistit, aby se jejich tělo zbavilo alkoholu. O propuštění ze záchytky rozhoduje výlučně lékař. Náklady za ošetření a pobyt na záchytné stanici jsou stanoveny paušální částkou čtyři tisíce korun.

Od roku 2006 jihlavské protiopilecké zařízení přijímá muže i ženy. Celkem jich zde může být umístěno až dvanáct. To ovšem, když jsou někteří klienti umístěni na pokojích po dvou.

Pokud se ovšem na místě sejde více nesnášenlivých opilců, klesá kapacita záchytky na osm lidí. Úplně plno měla ovšem záchytka pouze jednou ve své historii. Takový den nastal o víkendu na konci letošních prázdnin.

ANETA HRDLIČKOVÁ

Autor: Redakce

16.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení