Tak například na Pelhřimovsku řešili policisté v uplynulých jedenácti měsících už osmaosmdesát případů, kdy se lapkové vkradli do rekreačních domků. Rekordmanem je šestačtyřicetiletý muž, který jich má na svědomí hned třiačtyřicet.

Lapka si udělal z bomb ohňostroj

„Pilného“ zloděje se strážcům zákona podařilo nachytat přímo při činu, a to když kontrolovali chaty u obce Stanovice. „Přes okno policisté zahlédli zčásti vypité a povalené lahve s alkoholem. Spojili se proto s majitelem domku a poté chatu prohledali. Muže našli zamčeného na záchodě. Otevřel jim až po opakovaných výzvách. Během dechové zkoušky vyšlo najevo, že má v sobě přes tři promile alkoholu. Byl proto převezen na jihlavskou záchytnou stanici,“ uvedla mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Nejenže v některých chatách drzý zloděj nějaký čas pobýval, u jedné z nich si dokonce udělal i ohňostroj. „A to z nalezených ohňostrojových bomb,“ dodala Hana Kotková. Muž, který chatařům způsobil škodu přesahující sto tisíc korun, je v současné době umístěn ve vazební věznici a čeká na soud.

Dopadený lapka z Pelhřimovska je však bohužel světlou výjimkou. „Objasňování vloupání do chat je velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy pak dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistů znesnadňuje i fakt, že se v lokalitách, kde se rekreační domky nacházejí, pohybuje málo lidí, tudíž je tak nouze o svědky,“ vysvětlila mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Například na Havlíčkobrodsku se letos podařilo objasnit pouze šestnáct vloupání z celkových sedmdesáti.

Nejvíce vykradených chat evidují v letošním roce policisté na Třebíčsku a na Žďársku. V každém okrese řešili už osmadevadesát případů. Škody dosahují závratných výšek. „Například u nás přesahují tři miliony korun,“ podotkla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Policie: Jezděte na chaty také v zimě

Muži zákona proto všem chatařům doporučují, aby si ve svých rekreačních domcích nenechávali cenné věci. „Navíc je dobré objekt zabezpečit elektronickým zařízením a mechanickými prostředky, jako jsou mříže, zámky na dveřích a okenicích a podobně. Rovněž je vhodné nepravidelně navštěvovat svoji chatu i v zimních měsících. Uklizený sníh budí zdání, že domek není opuštěný. Dále je dobré si všímat pohybu podezřelých osob a aut v chatových oblastech,“ poradila Jana Kroutilová.