Nešťastná událost se stala v listopadu 2021 v jednom z jihlavských bytů. „Je mi to strašně líto. Jsem kretén. Měl jsem na sobě úzké kalhoty. Nemohl jsem se z nich dostat, ztratil jsem rovnováhu a spadl. Kdybych měl širší nohavice, tak by se to nestalo,“ řekl u soudu Michal K.

Jenže problém byl v tom, že byl v té době těžce opilý. Michal K. u soudu přiznal, že byl na alkoholu závislý. „Měl jsem problémy s alkoholem a snažil jsem se léčit,“ uvedl obžalovaný, který patnáct let pracoval jako IT specialista. Nyní je bez práce.

Podle posudku mu v době činu v krvi kolovalo kolem tří promile alkoholu. Vlivem toho si ani v té době neuvědomoval, co se stalo. Zatímco se jeho zděšená žena snažila dceři přes záchrannou službu zachránit život, on usnul. Následně skončil na záchytce a na policejní stanici.

Za zločin usmrcení z nedbalosti mu hrozil trest od jednoho do šesti let. „Obžalovaný už měl problémy s alkoholem v minulosti, proto není možné z mého pohledu uvažovat o jiném než nepodmíněném trestu,“ konstatoval jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda. Ten pro Michala K. požadoval tříletý trest vězení.

Rozvod a ztráta syna

Obhájce Michala K. zase navrhoval podmínku, protože jde o dosud netrestaného člověka, který svého činu lituje a podílel se i na odškodnění rodiny. Michal K. řekl, že pro něj rodina vždy byla nejvíc. „Po té strašné události jsem o vše přišel. Manželka se se mnou rozvedla a nechce mi půjčovat ani syna. Od té doby jsem ho neviděl,“ stěžoval si Michal K.

V minulosti už byl hospitalizován na psychiatrii kvůli údajným sebevražedným pokusům. Vlastnil také zbrojní průkaz a zbraně. Vše mu policie po tragédii v Jihlavě zabavila. Nyní žije u matky v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku a snaží se sehnat práci, aby mohl zaplatit odškodné manželce a synovi.

Michal K. nakonec odešel od soudu s výchovným trestem. Za smrt dcery dostal tři roky. Do vězení ale nemusí. Soud mu trest podmíněně odložil na zkušební dobu tří let. Kromě toho se musí ambulantně léčit ze závislosti na alkoholu. „Chceme mimo jiné umožnit obžalovanému, aby mohl pracovat a vyrovnat své závazky,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Tereza Jedličková. Podle ní ve prospěch Michala K. převážily polehčující okolnosti jako přiznání viny, lítost a snaha zaplatit odškodné.

Zmocněnec poškozené ale ve své řeči uvedl, že z hlediska morálního a psychického vyrovnání se s touto tragédií by bylo vhodnější, kdyby Michal K. skončil ve vězení. To se ještě může stát. Žalobce Špelda s rozsudkem nesouhlasí a na místě se proti trestu odvolal ke Krajskému soudu v Brně. Michal K. se odvolání vzdal. Rodině pomohlo i Ministerstvo spravedlnosti, které jí vyplatilo sumu z fondu na odškodnění obětí trestných činů.