Stalo se to loni 14. dubna kolem třetí odpoledne v prodejně potravin v Třešti.

„Obviněný si bez zaplacení z obchodu odnesl šest čokolád Studentská pečeť bílá a jeden kus balení gumových medvídků JoJo,“ popsal čin jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Auto v Jihlavě poškrábal vandal. Škoda je osm tisíc korun. Ilustrační foto
Auto v Jihlavě poškrábal vandal. Škoda je osm tisíc korun

Pro Vítů, který byl za krádež odsouzen k nepodmíněnému trestu už v říjnu 2017 v Kutné Hoře, to znamenalo hrozbu dalšího trestu. V rejstříku trestů už má navíc sedm záznamů, především za majetkovou trestnou činnost.

Hlavní líčení se u jihlavského soudu konalo v pondělí 22. února prostřednictvím videokonference z věznice v Pardubicích, kde už si Vítů odpykává dvanáct měsíců na opakované porušování zákazu řízení. Trest dostal loni v květnu. Do věznice nastoupil až v prosinci. Ještě předtím ale stačil znovu krást v obchodech a znovu to bylo za podzimního nouzového stavu. Tento skutek bude soud teprve řešit.

Řídil zdrogovaný

Za krádež čokolád a medvídků nakonec Tomáš Vítů inkasoval dva roky nepodmíněně. Trest dostal jako souhrnný i za řízení pod vlivem drog, při němž byl přistižen loni v prosinci. K tomu se váže i soudní zákaz řízení na pět let.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Novák se odvolání vzdal. Přestože Vítů u soudu učinil přiznání o vině, má možnost se ještě odvolat proti výši trestu. Kvůli tomu si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Muž z Blanenska distribuoval na Jihlavsku pervitin Pervitin. Ilustrační snímek
Na Jihlavsku muž distribuoval drogy, hrozí mu až deset let za mřížemi

Jihlavský soud už několik podobných případů krádeží v nouzovém stavu řešil. Do vězení na dva roky posla soud například bezdomovce z Jihlavy Luďka Dvořáka. Ten si z obchodu bez zaplacení odnesl syrečky a láhev rumu. Trest už potvrdil i Krajský soud v Brně.

V souvislosti s pandemií byl potrestán i Peter Špak z Jihlavy. Přestože byl pozitivní na covid – 19, utekl z azylového domu a potloukal se po krajském městě. Za porušení karantény a šíření nakažlivé nemoci dostal tři roky nepodmíněně. Trest padl letos v lednu. V té době byl osmapadesátiletý Špak prvním pravomocně odsouzeným v ČR za šíření koronaviru.