Osmačtyřicetiletý muž se před dětmi obnažoval a onanoval, nutil je, aby se před ním také svlékaly a sám jim v tom pomáhal, přestože se v některých případech bránily. Tůma po chlapcích chtěl, aby před ním onanovali a osahával je po celém těle včetně intimních míst. Aby je mohl osahávat, využíval i lsti v podobě dětské hry s hledáním míčku na těle pod oblečením.

Dalšího chlapce pozoroval během koupání, s jiným se díval na porno, některé chlapce si natáčel na video či fotil na mobilní telefon, a to v erotických polohách. Jeden z chlapců je například zachycený nahý na trampolíně s rukou v rozkroku. Video i fotografie měl Tůma v mobilním telefonu až do svého zadržení policií. Chlapce zneužíval až v desítkách případů. Některé z nich mu rodiče sami svěřili na hlídání.

Dva z chlapců mají dodnes vážné psychické problémy. Podle znalců utrpěli těžkou újmu na zdraví v podobě posttraumatické stresové poruchy.

Milanu Tůmovi za to hrozil u brněnského krajského soudu trest od pěti do dvanácti let. Přesto v úterý soud rozhodl, že postačí Tůmu potrestat tříletým trestem podmíněně odloženým na zkušební dobu pěti let. K tomu musí být pod drobnohledem úřadů a musí se podrobit ambulantní sexuologické léčbě. Kromě toho se musí vyvarovat kontaktu s poškozenými a s nezletilými dětmi vůbec. Zneužitým chlapcům je povinný podle rozhodnutí soudu zaplatit odškodné v celkové výši 550 tisíc korun. Úterní rozsudek je pravomocný.

Obžalovaný, jihlavský krajský státní zástupce i zmocněnec poškozených se vzdali práva na odvolání. Tůmovi u soudu výrazně pomohl jeho přístup k vyšetřování, a především to, že druhý den po svém odhalení dobrovolně nastoupil ústavní sexuologickou léčbu v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě.

Podle sexuoložky Želmíry Herrové je Tůma homosexuální pedofil. „Jeho diagnóza je doživotní a bude se muset léčit celý život. Nyní je ve třetím léčebném stupni, kdy už se dá uvažovat o přeměně ústavní léčby na ambulantní. Léčbu svědomitě dodržuje, nepije alkohol ani nebere drogy, což je rizikové z hlediska recidivy," uvedla Herrová už u prvního hlavního líčení.

V úterý předvolaný znalec opět doporučil ambulantní léčbu. Tůma by ale měl v léčebně zůstat, dokud si nenajde nové bydlení, aby minimalizoval kontakt s poškozenými chlapci. Podle soudu mu polehčuje i to, že získal náhled na svou deviaci, kvůli níž byly jeho ovládací schopnosti sníženy až na polovinu, chlapcům fyzicky neublížil. Odsouzený nebyl dosud trestán, činů litoval a jeho léčba je zatím úspěšná.

Na druhou stranu spáchal více sexuálně motivovaných trestných činů na více osobách mladších patnácti let, činil tak po delší dobu a zneužil jejich kamarádský vztah. U soudu navíc sám řekl, že věděl, že to není správné, přesto léčbu včas nevyhledal.

Ale i tak podle vyjádření soudu ve prospěch Tůmy převažují spíše polehčující okolnosti. Také proto sáhl k trestu výrazně pod dolní hranici trestní sazby, a navíc pouze podmíněnému.