Své auto zastaví řidič u kupy pilin. Otevře kufr, vyndá lopatu a piliny začne bezostyšně nakládat do kufru. Další řidič zase na místo přijede s vozíkem, bez okolků vozík za pár minut naloží co největší kupou dřeva.

Tak to v posledních dnech vypadalo u jihlavské nemocnice. Kolem areálu totiž dělníci začali kácet staré stromy a někteří lidé měli zapotřebí nemocnici od dřevin odpomoci. Jenže tím ji okradli.

„Na stromy se musel udělat odhad a nacenit je. Tyto stromy máme za úkol prodat. A celková odhadní cena je odečtena od částky, kterou dostaneme jako dotaci. Což v praxi znamená, že kdo si odveze dřevo, okrade nemocnici, protože ta to za zloděje musí zaplatit," přiblížila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Prvního zloděje v nemocnici lapili minulý týden. „Ten si dřevo na vozíku odvážel za autem. Na místě musel vozík vysypat. Dále jsme načapali dalšího, který odvážel piliny a vše házel rovnou auta. Vjezd do nemocnice jsme nakonec museli preventivně uzavřít a nakonec jsme dřevo odvezli dřív, než bylo původně v plánu," informovala Zachrlová.

Dřevu vytěžené v areálu nemocnice má hodnotu skoro 150 tisíc korun. Policii vedení jihlavské nemocnice nekontaktovalo, na profilu Nemocnice Jihlava na sociální síti Facebook však visí fotka jednoho ze zlodějů. „Fotku jednoho z nenechavců jsme pověsili na Facebook. Nemáme sice značku jeho auta a nic, co by vedlo k jeho odhalení. Fotografie není od nás, a když jsme na místo přišli, už odjel, takže jsme policii nezavolali. Dali jsme to i jako výstrahu, protože snad nemůže být normální, že si každý vezme to, co vidí ležet na cizím pozemku," myslí si mluvčí nemocnice.

Ostrahu kvůli zlodějům už nemocnice neplánuje. „Pokud by se něco příště dělalo, tak po této zkušenosti budeme možná o hlídači uvažovat," dodala Zachrlová.

Na ploše několika tisíc metrů čtverečních v areálu nemocnice budou staré dřeviny nahrazeny okrasnými stromy, listnatými stromy a jehličnany. Celé okolí nemocnice by se tak mělo zazelenat.

S vysazováním stromů nemocnice začne za několik týdnů, a to na jaře. Kolem nemocnice vyrostou desítky růží a stovky dalších dřevin a rostlin. Celkové náklady představují deset a půl milionu korun. Kromě úprav zeleně se pracuje také na parkovištích. V areálu přibylo nově pětasedmdesát stání. Okolo jihlavské nemocnice tak zaparkuje celkem 495 aut.