VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pirát najížděl na policisty, přišel o vůz

Brno, Jihlava – Krajský soud v Brně v těchto dnech vyslal všem bezohledným řidičům jasný signál, že agresivní chování na silnicích nebude tolerovat.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Štěpán Knapp má už osm zaznamenaných přestupků v dopravě a podle soudce je hrozbou pro ostatní účastníky provozu na silnicích.Foto: Deník/Roman Martínek

Přesvědčil se o tom třiadvacetiletý student Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Štěpán Knapp. Ten byl v lednu Okresním soudem v Jihlavě potrestán podmínkou za rvačku před hospodou, ale především za najíždění autem na dvojici policistů.

Jihlavský soudce Vladimír Sova mu k podmínce přidal ještě čtyřletý zákaz řízení. Státní zástupce Ivo Novák ještě navrhoval, aby soud Knappovi nařídil propadnutí osm let starého osobního auta BMW 323i, s nímž na policisty najížděl. Soudce Sova ale tento návrh neakceptoval.

Žalobce i Knapp se proti rozsudku nakonec odvolali a kauzu dostal na stůl odvolací senát Krajského soudu v Brně. Ten nakonec odvolání Knappa zamítl jako nedůvodné, a naopak vyhověl návrhu státního zástupce Nováka, který požadoval propadnutí věci.

„Obžalovaný je zcela nezodpovědným řidičem, který má přes svůj relativně nízký věk již nejméně osm záznamů pro přestupky v dopravě, jedná se o osobu s agresivní povahou, v jehož rukou se jím řízený automobil stal zbraní ohrožující nejen zasahující policisty, ale i ostatní účastníky silničního provozu, když při ujíždění policejní hlídce vjel na chodník," napsal v odůvodnění rozsudku brněnský soudce Vlastimír Čech, proč rozhodli o propadnutí Knappova BMW státu.

Ostatní tresty ponechal soud tak, jak je uložil soud v Jihlavě. Kromě propadnutí věci dostal Knapp trest na šestnáct měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu dvou a půl roku, zákaz řízení na čtyři roky a zaplacení škody.

Rozsudek je pravomocný. Knapp si proti němu může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. To je mimořádný opravný prostředek, který ale nemá odkladný účinek na již uložený trest. Policisté Knappovi jeho BMW zabavili ihned po incidentu a dodnes je auto v policejním skladu.

„Jsem rád, že odvolací soud vyhověl mému návrhu na zabavení auta. Nyní považuji trest za kompletní a dostatečný," komentoval verdikt brněnského soudu jihlavský žalobce Ivo Novák.

Smyk v křižovatce

Incident s policisty se odehrál 17. května 2014 v centru Jihlavy. Knapp se snažil ujet hlídce, která si ho všimla poté, co projel smykem křižovatku. Hlídka Knappa zastavila a vyzvala ho, aby předložil doklady a vypnul motor, protože tušili, že by se mohl pokusit ujet. To se také stalo.

Policisté později popsali, jak se vše odehrálo. Mladík podle nich od začátku nespolupracoval. Motor vypnul až po opakovaných výzvách. Trpělivost jim došla, když proti nim vytáhl neznámý lesklý předmět. „Měli jsme obavu, že je to pepřový sprej se světlem nebo nůž," uvedl jeden z policistů. Knapp, ale tvrdil, že se k němu policisté chovali hrubě a ani mu neřekli, proč ho vlastně kontrolují.

„Dostal jsem strach, jestli to jsou skuteční policisté, proto jsem ujížděl," tvrdil Knapp u soudu. Když se řidič nečekaně rozjel, museli oba policisté uskočit. Jeden z nich byl při manévru řidiče zraněn na noze.

Knapp během ujíždění volal na linku 158. Záznam hovoru je součástí trestního spisu. Policejní hlídka pokračovala v pronásledování řidiče. Na křižovatce ulic Telečské a Ke Skalce se hlídka snažila cestu přehradit služebním autem. Knapp před zátarasem přibrzdil, ale vzápětí se zase rozjel a policejní auto objel i za cenu lehčího střetu.

Při dalším pokusu o zastavení už byli policisté úspěšní. S namířenými zbraněmi vyzvali řidiče, aby z auta vystoupil. Nakonec museli rozbít okénko a řidiče z auta násilím vytáhnout. Při honičce utrpěl lehké zranění jeden policista i Knapp. Ošetřeni museli být v nemocnici. Knapp měl pořezaný obličej, pravděpodobně od střepů z roztříštěného okénka. Kriminalisté nakonec chování Knappa posoudili jako násilí se zbraní vůči úřední osobě. Zbraní byl v tomto případě automobil.

Agrese ze strachu?

Knapp ale odmítl, že by na policisty úmyslně najížděl, pouze jim chtěl ujet, protože z nich měl údajně strach. Prý se k němu chovali vulgárně a hrubě. Tím, co měl v ruce, nebyla údajně zbraň, ale mobilní telefon, kterým si chtěl policisty při kontrole natočit.

V den, kdy se incident odehrál, dostal Knapp na dálnici pokutu za překročení maximální povolené rychlosti 130 kilometrů za hodinu.

Policejní hlídka mu naměřila 157 kilometrů za hodinu. Pár týdnů poté navíc stejně přišel na osm měsíců o řidičský průkaz. Knapp během automobilové honičky s policisty nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

Rvačka před hospodou se odehrála téhož roku v dubnu. Pěstmi a kopanci tehdy Knapp před jednou z hospod na jihlavských Březinkách zbil o tři roky staršího muže, který se snažil Knappa odtrhnout od rvačky s jiným mužem. Poškozený mladík utrpěl otřes mozku a skončil v nemocnici. Knapp se k činu před soudem přiznal a omluvil se.

Autor: Roman Martínek

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení