Podle soudu ale věděla, čeho se dopouští. Výčet jejích podvodů je tak obsáhlý, že čtení rozsudku trvalo tři čtvrtě hodiny.

Obžalovaná pracovala jako realitní makléřka a při tomto zaměstnání se seznámila s mnoha lidmi. Těm později začala nabízet velmi výrazné zhodnocení peněz. Podle obžaloby jim tvrdila, že v dražbách nakoupí nemovitosti, které pak výhodně prodá. To se však nestalo. Žádné nemovitosti nenakoupila a peníze utratila. Od některých lidí se jí dokonce podařilo vylákat peníze několikrát. Mezi poškozenými byli lidé z Rychnovska či z Prahy.

„Uzavírala smlouvy o půjčkách se splatností obvykle na tři měsíce, případně kratší, věřitelům zároveň při podpisu těchto smluv vystavovala směnky, jimiž se zavazovala k určitému datu prostředky navýšené o částku představující zisk vrátit," uvedl státní zástupce Pavel Bužga.

Obžalovaná od věřitelů přebírala peníze v hotovosti a nevrácené půjčky převáděla do dalšího období. Podle obžaloby jí však muselo být jasné, že peníze použije jinak, než lidem tvrdí, a že to, co jim slíbila, nemůže splnit. Věřitelé sice nějaké peníze dostali zpět, šlo však jen o menší částky.

Ivana Kopsová se u soudu hájila tím, že jednala s člověkem, který jí slíbil zhodnocení peněz. Podle ní se jmenoval Gáber, byl z Havlíčkova Brodu, chodil elegantně oblečený a jezdil černým BMW. S ním prý dělala obchody a zhodnocovala peníze svých klientů. Jenže spolupráce postupně skomírala a muž se prý přestal ozývat. „Nechci uvést, kde peníze skončily. Ale tam, kde skončily, odtamtud je nedostanu," prohlásila Kopsová. Slíbila také, že bude škodu splácet, ale až jí to dovolí její špatný zdravotní stav.

Když soud muže jménem Gáber předvolal jako svědka, řekla obžalovaná, že ho nezná. „Posílala mu však peníze na účet," upozornil včera předseda senátu Zdeněk Šulc. Podle něj byly v ženině výpovědi i další rozpory. Ačkoli poškozeným vypisovala na všechny částky směnky, Gáberovi předávala statisícové částky bez potvrzení. Podle soudu je také jasné, kde peníze podvedených lidí skončily. Jeden ze svědků totiž vypověděl, že si Kopsová koupila auto značky Volvo za 800 tisíc korun. „Další část spolkla náhrada škody a část spotřebovala sama," řekl předseda senátu.

Podle soudu Kopsová vytvořila systém tzv. hry letadlo. „Od jednoho poškozeného vybrala peníze, dalším něco vrátila," řekli soudci.

Ivana Vitovská