„ V poslední době se také napříč celým Krajem Vysočina začaly objevovat případy nebezpečné počítačové trestné činnosti, které spočívají v rozesílání fiktivních mailů, které se snaží navodit v lidech dojem, že je rozesílají různé skutečné veřejné instituce a podnikatelské subjekty,“ potvrdila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Za rozesíláním e-mailů přitom podle policie stojí podvodnici, kteří zneužívají skutečně existujících spedičních nebo zásilkových firem, které prostřednictvím e-mailu vyzývají adresáty k uhrazení různě vysokých finančních částek. „Požadavky na platby přitom odůvodňují tím, že se jedná o platby za údajně nevyzvednuté objednané zásilky. Falešné emaily byly rozesílány také například jménem České pošty. V těchto e-mailech jsou obsaženy většinou odkazy, které po otevření lákají různé přihlašovací údaje a snaží se získat a podvodně z nich vymámit peníze,“ upozornila Čírtková.

Ilustrační foto.
Řidič ve Vilémovicích byl pod vlivem akoholu a drog, ani nevlastnil řidičák

Podle policie by měli být příjemci takových mailů opatrní a vyvarovali se bezhotovostních plateb, pokud si nejsou jisti, že skutečně máte nějakou úhradu provést. „Za emailovou korespondencí totiž většinou stojí úplně někdo jiný, než za koho se vydává, což je na první pohled obtížně rozeznatelné,“ zdůraznila Čírtková. Zneužitá jsou loga firem. Po kliknutí na odkaz v e-mailu je uživatel přesměrován na podvodnou stránku.

Kybernetické hrozby nabírají v Česku na obrátkách. Podvodníci si jako oběti vybírají klienty velkých institucí, převážně bank, softwarových firem i poskytovatele služeb. "Cílem je krádež čísla platební karty, získání přístupu do bankovního účtu i získání citlivých údajů. Ve většině případů však peníze podvedených lidí končí na zahraničních účtech. Nejčastěji je hlavním pachatelovým cílem obohacení a podvodné získání peněz," dodala Čírtková.