Bývalý podnikatel a stavitel srubů Jan Hodinka z Brna, odsouzený na tři roky za podvod je ve vězení. Výkon trestu nastoupil v úterý 16. prosince do brněnské věznice. Jestli si celý trest odpyká v této věznici, není jasné.

Uvěznění podnikatele je částečnou satisfakcí pro pětici poškozených klientů, které připravil o více než tři miliony korun. Všem slíbil postavit rodinné domy ve stylu kanadských srubů. Jenže od lidí pouze vybral zálohy a postavení domů již nezařídil. Někteří obdrželi pouze dodávku dřeva nebo se stavba zadrhla po vybudování základové desky domu.

Kauza se táhla dlouhých sedm let. Lidé dodnes od Hodinky neviděli ani korunu. Zda se svých peněz někdy dočkají, je otázkou. „To, že pan Hodinka nakonec opravdu skončil ve vězení, vnímám jako malý zázrak, a to s ohledem na skutečnost, co vše tomu předcházelo. Současně to však vnímám i jako satisfakci a nějaký adekvátní trest za chování pana Hodinky, který si zasloužil," svěřil se Deníku Vladimír Jelínek, přítel jedné z poškozených klientek, který se účastnil většiny hlavních líčení.

„Byl jsem u dvanácti hlavních líčení. Chtěl bych vyzdvihnout práci státního zástupce Kamila Špeldy, který se po prvním neúspěšném rozsudku nevzdal a podal odvolání," podotkl Vladimír Jelínek, který připomněl, že trestní oznámení podávali 27. prosince 2007.

Poprvé se případ dostal k soudu po třech letech vyšetřování. Pravomocný rozsudek padl teprve loni v březnu.

Žalobce: Hodinka patří za mříže

Jan Hodinka se ještě obrátil na Nejvyšší soud, který jeho dovolání zamítl jako nedůvodné. Naopak konstatoval, že Hodinka měl v úmyslu klienty podvést.

Odsouzenému podnikateli se ale do vězení nechtělo, proto ještě požádal o odklad nástupu výkonu trestu z rodinných a zdravotních důvodů. To mu bylo také zamítnuto.

Hodinka může po odpykání poloviny trestu požádat o podmíněné propuštění na svobodu.

Během toho, co bude Hodinka zpytovat svědomí za zdmi věznice, čeká poškozené další díl kauzy vymožení peněz od odsouzeného podnikatele. „Pokud se to podaří, pak to z větší části mohu brát jako odpovídající kompenzaci za těch uplynulých téměř osm let života s téměř každodenní myšlenkou na zmíněného takzvaně pana podnikatele," podotkl Jelínek. Hodinka jim dluží 730 tisíc korun.

Podnikatel se před soudem celou dobu hájil tím, že měl finanční a logistické problémy s dodavateli dřeva. Poprvé Okresní soud v Jihlavě jeho argumenty uznal a viny ho zprostil.

Státní zástupce Kamil Špelda se však odvolal. Byl přesvědčen o tom, že Jan Hodinka patří do vězení, protože měl od začátku v úmyslu své klienty podvést. Zálohy od nich vybíral, přestože věděl, že svým závazkům těžko dostojí. Krajský soud v Brně dal žalobci za pravdu. Případ vrátil do Jihlavy i s jasným právním názorem. Soudci Zdeňku Chalupovi nezbylo nic jiného než Jana Hodinku uznat vinným.