Podle soudu na přelomu let 2010 a 2011 podvedl sedmnáct lidí z Vysočiny a Brněnska, kterým poskytl nebankovní úvěry. Jenže už jim úmyslně neřekl, jak mají peníze splácet a kam je posílat. Pak po nich u soudů vymáhal mnohonásobně vyšší částky, než jim ve skutečnosti půjčil.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Kamil Špelda se sice odvolání vzdal, ale obhájce obžalovaného si nechal čas na rozmyšlenou. Ruska k soudu nechodil, přišel pouze na první hlav-ní líčení, které se konalo bezmála před dvěma lety. Tehdy využil svého práva a odmítl vypovídat.

Soud musel vyslechnout mnoho svědků a poškozených. Ruska během šesti měsíců od listopadu 2010 do dubna 2011 na různých místech v Jihlavě, Velké Bíteši, Třebíči a Brněnsku poskytl poškozeným úvěry od pěti do padesáti tisíc korun.

Poškození se mu tehdy sami ozývali na jeho inzerát v regionálním tisku a také na webových stránkách pujckysusmevem.,cz.
Během schůzky dal Ruska poškozeným podepsat příjmové doklady, nevyplněné směnky a rozhodčí doložky. Z půjčené částky si okamžitě strhl poplatky za sjednání úvěru či za ověření podpisu.

„Poškozeným však už neřekl, jak budou peníze splácet a kam mají splátky posílat. V některých případech si pro část peněz osobně jezdil, ale nakonec byl ve všech případech nekontaktní. Lidé tak nemohli splácet, přestože sami chtěli," vysvětlil žalobce Kamil Špelda.

Ruska nakonec vyplnil směnky na několikanásobně vyšší sumu a tu po poškozených vymáhal prostřednictvím soudů a exekutorů.

Poškozený Miroslav S. si tehdy od Rusky během schůzky v Třebíči půjčil pět tisíc korun. Ruska muži slíbil, že mu smlouvu a další informace pošle poštou. Jenže Miroslavu S. nikdy nic neposlal. Místo toho Ruska vyplnil směnku na 120 tisíc korun. Exekutor následně vydal exekuční příkaz na více než 200 tisíc korun a poté i dražební vyhlášku na dům.

„Nakonec mi exekutor dům sebral," řekl u soudu poškozený.

Peter Ruska podle zatím ne-pravomocného rozsudku způsobil poškozeným celkovou škodu přes dva miliony korun. Za to mu hrozilo až osm let vězení. Nakonec dostal nižší trest, protože nebyl nikdy soudně trestán.

Obžalovaný podle soudu věděl, že věřitelé nebudou moci peníze splácet, a dopředu si tak připravoval situaci, že proti nim uplatní dokumenty, které jim nechal podepsat. Šlo o příjmové doklady, smlouvy a směnky s rozhodčí doložkou. Na jejich základě pak byly vydány rozhodčí nálezy a proti některým byly nařízeny i exekuce.

Obhájce Ruska odmítl rozsudek komentovat. Během hlavních líčení se ale obhajoba snažila poškozené znevěrohodnit a údajně to byli na-opak poškození, kteří chtěli podvést Ruska a neměli v úmyslu půjčky splácet.

Soudce Zdeněk Chalupa ale tuto obhajobu nepřijal a konstatoval, že všechny podvody měly tentýž scénář.

Někteří lidé, kteří si půjčili i pouhých deset tisíc korun, nakonec přišli o statisíce korun i své majetky. Zda někdy své peníze dostanou zpět, není jasné. Podle obhajoby by měla být některá exekuční řízení zastavena.

V případě, že se Ruska proti pondělnímu verdiktu odvolá, bude muset kauzu ještě projednat Krajský soud v Brně.