„Státní zástupce podal na ženu návrh na vzetí do vazby. Soud pak návrh akceptoval,“ sdělila policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Chlapci jsou umístění v krizovém centru. Už dříve o tom rozhodl soud, který zatím nechtěl chlapce svěřit ani do péče otce.

Ilustrační foto.
Pohřešované sourozence z Jihlavska ukrývala matka. Našli je policisté

Zadržená žena čelí obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožování výchovy dítěte. Za to jí hrozí trest až na pět let. Žena údajně neuznává rozdělení Československa, proto ani nerespektuje policii a soudy jako legitimní úřady.

Podle obvinění žena své dva chlapce právě z těchto důvodů neposílala do školy na některé hodiny, například dějepisu. Podle informací Deníku jsou oba chlapci výchovou matky poznamenaní a zatím odmítají chodit do školy.

Únos dcery a Klausova amnestie

Ženu už v minulosti soud trestal kvůli únosu dcery, kterou měla s jiným mužem. Uprchnout s dcerou měla žena na Ukrajinu a do Ruska. Souzena byla jako uprchlá. Nakonec se na ni vztahovala prezidentská amnestie Václava Klause.

I v aktuálním případě se úřady domnívají, že se žena s chlapci ukrývala nějakou dobu v zahraničí. Současné trestní stíhání považuje žena vzhledem k jejímu přesvědčení za nezákonné. Dá se proto očekávat, že si proti uvalení vazby podá stížnost. Zatím to ale neudělala.

Ilustrační foto
Policie hledá dva nezletilé bratry z Jihlavska. Matka je brání před odebráním

Úředníci se za asistence policie pokusili děti odebrat matce už letos v červnu. Ta jim ale odmítla otevřít. Protože údajně hrozilo ze strany matky a jejího partnera násilné jednání, odešli úředníci s nepořízenou. „Soudní vykonavatelka se tehdy rozhodla, že v zájmu dětí bude lepší, když děti neodebere,“ vysvětlila pro Deník předsedkyně jihlavského soudu Martina Chlupáčková.

Další pokus o odebrání dětí učinili úředníci o měsíc později, chlapci už v bytě ale nebyli. „Tato věc je stále živá, proto se k ní nemůžeme vyjadřovat, abychom neohrozili další postup,“ podotkla Chlupáčková.

Podle ní je rozhodnutí o odebrání dětí extrémní případ, který musí mít pádný důvod.

„V opatrovnických věcech se setkáváme s tím, že lidé odmítají rozhodnutí soudu respektovat zhruba v deseti procentech. Odebrání dětí z jejich péče je ale extrémní případ, to se často nestává,“ dodala Chlupáčková.