Ještě ani nestačily doznít emoce ze soudního procesu v případu vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku a u Krajského soudu v Brně se už brzy bude řešit další brutální čin z Jihlavy.

Kriminalisté z krajského policejního ředitelství totiž ukončili vyšetřování pokusu vraždy z prosince roku 2012 v Žižkově ulici. Těsně před zavírací dobou přišel do prodejny s dětským zbožím muž, který si chtěl koupit autíčko, ale u pokladny prodavačku brutálně napadl kladivem.

Údery mířily přímo na hlavu a žena měla obrovské štěstí, že útok přežila. Muž ženu mlátil i poté, co jí srazil na zem. Z místa pak odešel. Po osmi měsících se kriminalistům podařilo útočníka dopadnout a usvědčit. Z činu je obviněn šestatřicetiletý Ludvík Ruszo z Jihlavy. Nyní mu hrozí až výjimečný trest. „Vyšetřování případu jsme ukončili 24. února a spis předali státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby pro trestný čin pokusu vraždy, spáchaný zvlášť surový způsobem po předchozím uvážení," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Státní zástupce Jiří Morava vypracovanou obžalobu poslal na Krajský soud do Brna o čtyři dny později, 28. února. Hlavní líčení by mělo být nařízeno během několika dnů.

Informace z vazby

Významný podíl na dopadení Rusza má Tomáš Zavřel, který byl zatím nepravomocně odsouzen k dvaadvaceti letům za vraždu patnáctileté Petry. Zavřel, vědom si hrozby vysokého trestu, začal z vazby spolupracovat s kriminalisty a řekl jim informace, které vedly k objasnění případu. „Svědectví Zavřela bylo důležité a zapadlo do mozaiky celého vyšetřování. Nechci nyní spekulovat, jestli bychom případ objasnili i bez toho svědectví, či nikoli," řekl šéf oddělení vražd Pavel, Kubiš z Jihlavy.

V případu figuruje jako obviněný ještě Milan Trnka z Jihlavy, který podle obžaloby přivezl Rusza na místo činu. Trnka je obviněn z pomoci k trestnému činu loupeže. Trnka údajně věděl, že jde Ruszo do obchodu loupit či krást, ale netušil, že se to zvrhne v pokus o vraždu. Trnka pak Rusza z místa činu odvezl pryč.

Co přesně Zavřel policii řekl, nechtějí kriminalisté komentovat. Fakt je ten, že Zavřel se s Trnkou a Ruszem už dříve znali.

Výpověď Zavřela byla velmi důležitá i podle obhájce Zdeňka Kratochvíla, který při nedávném hlavním líčení s vrahy školačky předložil soudu dokument dosvědčující spolupráci Zavřela s policií. Kratochvíl to označil za nejdůležitější polehčující okolnost pro Zavřela. Tomáš Zavřel nakonec skutečně dostal o tři roky nižší trest než další obžalovaný Michal Kisiov. Soud to vysvětlil tím, že Zavřel měl na smrti dívky menší podíl. „Dokument, který předložil obhájce o spolupráci jeho klienta s policií, neměl pro soud žádný význam. Tato okolnost nemůže mít vliv na rozhodování o vině ani trestu," upozornil soudce Miloš Žďárský.