Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality mají za sebou velmi náročné a komplikované prověřování, museli spolupracovat i s jinými státy. Tento týden pak na různých místech Jihlavy i mimo ni zadrželi celkem sedm osob, zajistili rovněž materiály související se spáchanou trestnou činností. „Dále zajistili jako náhradní hodnoty za způsobenou škodu nemovitý i movitý majetek jako garáže, byty, parcely nebo vozidla,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Trestně stíhané jsou aktuálně dvě fyzické a jedna právnická osoba. Třiačtyřicetiletý muž už je ve vazbě, o devět let mladší žena nikoli. „Muž se ženou si prodejem kradených součástek přišli na částku více než sedm milionů korun. Firmě skutečně vlastnící součástky ale vznikla škoda podstatně vyšší, kolem dvaceti milionů korun,“ uvedla Kroutilová.

Muž i žena legalizovali výnos z prodeje odcizených součástek, které jsou samostatně neprodejné. V účetnictví společnosti, kterou zastupují, bylo přitom vše navozeno tak, že se jedná o prodej legálně získaných výrobků. Součástky směřovaly do zahraničí a také zisk si muž se ženou nechávali posílat na zahraniční účty.