„V jednom případě provedená dechová zkouška vykázala hladinu nad jedno promile alkoholu a řidič se tak dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Za přečin hrozí řidiči u soudu trest až na jeden rok a zákaz řízení.

Policisté po celém kraji během pěti dnů zkontrolovali 2301 vozidel. Přitom zjistili 325 přestupků. Z toho 87 řidičů překročilo maximální povolenou rychlost, dalších 28 řidičů či spolujezdců nebylo připoutáno. Překvapivou statistikou 57 případů, byli řidiči, kteří se vydali na cestu s autem v nevyhovujícím technickém stavu. Tři řidiči neměli řidičský průkaz a jeden jel po dálnici D1 bez dálniční známky. Všichni dostali pokuty. V jedenácti případech řidiči nepředložili doklad o zákonném pojištění. Ve třech případech policisté zjistili u řidičů nákladních vozidel porušení sociálních předpisů a v jednom případě za nedodržení doby jízdy a stanovené bezpečnostní přestávky uložili řidiči kauci deset tisíc korun.

„Ve větší míře jsme se zaměřili na chování řidičů na dálnici D1 a na silnicích všech tříd v našem kraji, a to především na těch úsecích komunikací, na nichž dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Jednalo se o reakci na skutečnost, že stále častěji při dopravních nehodách i při běžných silničních kontrolách zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu. Policejní hlídky byly v akci v průběhu dne i v průběhu noci,“ uvedla Čírtková.

Od pátku do pondělí se na Vysočině stalo celkem 45 nehod, při nichž byl těžce zraněn jeden člověk a jedenáct lehce. Hmotná škoda se vyšplhala na více než dva miliony korun. Při dvou nehodách byli řidiči ovlivněni alkoholem. Šlo například o třicetiletého řidiče, který v neděli večer havaroval u Dobrohostova na Havlíčkobrodsku. S autem dostal smyk a narazil do stromu. Spolujezdec utrpěl těžké zranění a skončil v nemocnici. Kromě toho, že nebyli připoutáni, tak řidič nadýchal 1,87 promile.