„Šlo o fyzické i právnické osoby. Celková škoda dosáhla zhruba jednoho milionu korun. Oběma obžalovaným hrozí za trestné činy podvod a úvěrový podvod trest od jednoho do pěti let," shrnul havlíčkobrodský policejní mluvčí David Linhart.

Na tahu je nyní Okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě, jemuž kriminalisté případ předali s návrhem, aby byla na obě ženy podána obžaloba k soudu.

Podle informací Deníku jsou obviněnými jednačtyřicetiletá Vladimíra Konečná a o rok mladší Eva Valentová. Pokud obě ženy skončí před soudem, není vyloučeno, že mohou být odsouzeny k nepodmíněnému trestu. Obě už byly v minulosti odsouzeny.

Vladimíra Konečná byla Okresním soudem v Havlíčkově Brodě pravomocně odsouzena za podvod v roce 2014. Eva Valentová dostala s dalším spoluobžalovaným loni v dubnu podmínku. Trest už potvrdila i pardubická pobočka královehradeckého krajského soudu.

Mezi podvedenými v aktuální rozsáhlé kauze je také Vlasta Dobrovolná z Třemošnice na Chrudimsku. Obviněná Vladimíra Konečná byla její kolegyně v zaměstnání, když se jí svěřila s finančními problémy. Konečná jí měla slíbit pomoc.

„Už jsem jednu hypotéku splácela, ale potřebovala jsem nutně další půjčku. Kolegyně mi řekla, že zná ženu, která mi pomůže peníze sehnat," vylíčila dvaapadesátiletá poškozená žena.

DEJTE MI HESLO K ÚČTU

Aby na půjčku dosáhla, poskytla kolegyni z práce všechny své osobní údaje včetně veškerých přístupových informací k internetovému bankovnictví. Zanedlouho zjistila, že to byla osudová chyba.

„Poskytla jsem všechny informace, co chtěli, a založila jsem si i bankovní účet, na který mi měly peníze přijít. Nakonec tam opravdu přišly, ale neviděla jsem z nich ani korunu. Navíc mi chodily upomínky na další úvěry, které jsem si nikdy nevzala," popsala před časem Deníku Vlasta Dobrovolná. Nakonec podala trestní oznámení. Na policii se dozvěděla, že zřejmě není jediná, která oběma ženám naletěla.

Současně doufala, že věřitelé, kteří po ženě žádají splácení desítek tisíc korun, pochopí, že někdo zneužil její důvěřivosti a že byla podvedena.

„V březnu jsem byla u soudu a dopadlo to dobře. Soudkyně mi řekla, že se ženy přiznaly, ale svádějí to jedna na druhou. Ráda bych už měla klid," uvedla Dobrovolná.

Způsob, jakým byla žena podvedena, je velmi jednoduchý, založený na získání osobních a bankovních dat od potencionální oběti. Když jim poškozená žena dala všechny údaje, přinesla jí kolegyně v polovině března dvě smlouvy o půjčce na dvě stě tisíc korun. Peníze měly přijít na nově zřízený účet. Vše podle Dobrovolné vyřizovala žena pod jménem Dobrá, za níž se nakonec skrývala Eva Valentová. „Tu ženu jsme nikdy neviděla ani ji neznám," podotkla Dobrovolná.

KOLOBĚH PENĚZ

Ve chvíli, kdy chtěla peníze vyzvednout, byla informována, že na ně zatím nemůže dosáhnout, protože dosud nevyřešila věci kolem rozvodu. Nakonec dostala v hotovosti pouze dvacet tisíc korun. Zbytek peněz nikdy neviděla. Po nějaké době navíc v bance zjistila, že na její nově zřízený účet půjčka ve výši dvě stě tisíc korun skutečně dorazila, ale peníze někdo obratem převedl na jiný účet.

„Hrozivé bylo, že na účet chodily další peníze a také ony byly dál převáděny na jiné účty. To už jsem pochopila, že je něco špatně, a účet jsem zrušila," uvedla podvedená.

Žena jménem Dobrá (Valentová) ale Dobrovolnou donutila, aby účet znovu obnovila, jinak prý peníze z úvěru nikdy nedostane.

Dobrovolná proto účet skutečně obnovila. Dobrá (Valentová) celou dobu nepopírala, že peníze pro ženu má, ale prý jsou v úschově u nějakého muže, který je vydá, až se Dobrovolná rozvede a bude mít hotové majetkové vyrovnání. Poškozená nakonec pochopila, že šlo pouze o výmluvy, které měly oddálit provalení podvodu. Konečná se před zoufalou kolegyní dušovala, že s tím nemá nic společného.

Pokud státní zastupitelství na obě ženy podá obžalobu, bude se případem zabývat Okresní soud v Havlíčkově Brodě.