V kraji jde o naprosto ojedinělý kriminální případ.

„Mohu potvrdit, že řešíme vraždu dvou důchodců v obci na Třebíčsku. Zemřeli na následky vícečetných bodných poranění, která jim způsobil pro nás zatím neznámý pachatel. Způsob provedení byl brutální," řekl včera šéf krajských detektivů Pavel Kubiš.

K výsledkům soudní pitvy se nechtěl vyjadřovat stejně jako k dalším podrobnostem. Na otázky, zda našli vražednou zbraň či znají motiv činu, se nechtěl Kubiš jakkoli vyjadřovat. Pouze podotkl, že pracují s několika vyšetřovacími verzemi a stále připadá v úvahu i loupežný motiv. „Skoupí na informace jsme byli a ještě budeme, protože nechceme v žádném případě ohrozit vyšetřování," dodal Kubiš.

K vraždě došlo ze soboty na neděli v rodinném domku. Mrtvá těla nalezla vnučka ubodaného muže.

Lidé jsou v šoku

Lidé v obci tušili, že šlo o vraždu, přesto je potvrzení zdrtilo. „Je to neskutečné. Mám strach vyjít na ulici. Slyšela jsem, že někteří se kvůli tomu chtějí ze vsi odstěhovat. Vůbec to nechápu, kdo mohl zabít tak milé lidi," řekla žena ze sousedství.

Obavy lidí ještě více prohlubuje, že policie zatím netuší, kdo má vraždu na svědomí. Spekuluje se, že to udělal někdo z příbuzných obětí, ale ještě horší je pocit, že mohlo jít o náhodné vloupání.

Zarážející jsou slova Pavla Kubiše o brutálním provedení činu. Co tím policista myslí? Podle informací Deníku měl zavražděný důchodce kromě bodných ran také podříznuté hrdlo. Oběti ležely ve stejné místnosti a není vyloučeno, že stejnou ránu na krku měla i družka zavražděného. To by mohlo vysvětlovat, proč nikdo ze sousedů neslyšel žádný křik ani volání o pomoc. V místnosti, kde obě těla ležela, byla spousta krve. Jen policie v tuto chvílí ví, jestli místo nálezu bylo i místem činu. To detektivové poznají podle krevních skvrn.

Absence volání o pomoc i to, že neštěkal psík, mohou vést k úvahám, že oběti své vrahy znaly. Ti mohli být na čin dopředu připraveni, a bez zajímavosti není ani fakt, že si vybrali den, kdy většina lidí sledovala v televizi fotbal Česka proti Polsku. Desítky lidí ze vsi i okolí sledovaly zápas také v blízkém kempu. „Šel jsem v půl druhé z fotbalu a je hrozné pomyslet, že se to mohlo stát v tutéž dobu, kdy jsem šel kolem," pozastavil se nad okolností soused, který bydlí naproti.

Kdy přesně k činu došlo, policie také tají, ale v sobotu v sedm večer viděli sousedé důchodce živého. Ráno v pět hodin byl zvyklý pouštět slepice, ale ty zůstaly zavřené.

Podle informací Deníku měl muž v době vraždy na sobě tepláky a košili, nikoli pyžamo. Přišel snad vrah do domu brzy ráno, nebo už v domku byl dlouho předtím, protože se s oběťmi dobře znal a rozhodl se u nich přespat?

Nic se neztratilo?

Zavražděný muž pracoval ve Zbýšově v dolech a mohl mít našetřené úspory. Nedávno se ptal svého souseda, kolik stála jeho nová střecha. Vnučka sice řekla, že se z domu nic neztratilo, ale o případných úsporách svého dědečka nemusela mít ani tušení.

Kriminalisté prověřují všechny verze a vyslýchají desítky lidí, včetně příbuzných. Detektivové se v Koněšíně pohybovali i včera. Stále také hledají vražednou zbraň. Potápěči v úterý prohledávali blízký rybník. „Hledání nám přineslo určité cenné informace," řekl opět stručně k dosavadnímu pátrání Pavel Kubiš. Podle něj je do vyšetřování nasazen maximální počet detektivů a policistů včetně kolegů z Třebíče.

Případ nemá na Vysočině obdoby. Dvojnásobnou vraždu v kraji policisté nepamatují.

Čtěte také: http://trebicsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vrazda-v-konesine-policie-patra-i-ve-vode-20120620.html