Od ledna do března se na Vysočině odehrálo 860 dopravních nehod, kde zasahovala policie. To je o tři procenta více než loni za stejnou dobu. Přesně padesát jich způsobili řidiči v opilosti. To je alarmující, loni jich byla přesně polovina. „Opilý řidič i opilý cyklista ohrožuje nejen život svůj, ale také život a zdraví ostatních,“ varovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jen pět řidičů mělo pod jedno promile alkoholu v krvi a dopustilo se tak „pouze“ přestupku. V případě vyšší hodnoty se již jedná o trestný čin, za který hrozí vězení, tučná pokuta nebo zákaz činnosti. Jednou z hlavních priorit policie pro letošní rok je kontrolovat řidiče, zdali neusedají za volant v podnapilém stavu.

Letošní nehody si na Vysočině dosud vyžádaly čtyři oběti, což je o jednu méně než loni stejnou dobou. Naopak osmnáct těžce zraněných je více než dvojnásobek oproti loňským sedmi lidem. Dalších 295 osob vyvázlo z nehod s lehkým zraněním. To je téměř o stovku více než loni.

Hmotná škoda způsobená nehodami - zejména na vozech - je přes šedesát čtyři milionů korun, loni to bylo za první tři měsíce přes jedenačtyřicet milionů. „Na poměrně vysoké hmotné škodě mají největší podíl hromadné dopravní nehody, které se staly na dálnici D1,“ připomněla Čírtková.

Nejvíce nehod, celkem 322, bylo způsobeno nesprávným způsobem jízdy, za dalšími téměř dvěma sty šedesáti stála nepřiměřená rychlost. Malý podíl pak má nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. Celkem dvě stě pětadvacet nehod nezavinili řidiči, jedná se o střety s lesní zvěří či o technickou závadu na voze.