Případy této trestné činnosti řeší policisté už dva roky a týkají se dálnic v celém Česku i v okolních státech. „U nás to byly zejména polské organizované skupiny. Jejich dopadení je velmi složité, protože když se řidič ráno vzbudí a oznámí nám případ, jsou dávno pryč,“ uvedl náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz.

Přesto už byla policie úspěšná a ve dvou případech zločince zadržela. „Byli to ale pachatelé na nižší úrovni, ta vyšší do Česka vůbec nejezdí,“ podotkl Peňáz s tím, že se tyto organizace dělí na skupiny, kdy má každá svůj přesně přidělený úkol. Policisté už provedli určitá opatření, která však odmítají blíže specifikovat.

Ilustrační foto.
Cizinec podváděl s tafografem, vyšlo ho to na sto tisíc a hrozí mu i vězení

Obávat by se měli zejména řidiči, kteří převáží snadno prodejný náklad, jako jsou pneumatiky nebo elektronika. Policisté je však o riziku informují. „Na místa, kde dochází k trestným činům, jsme směřovali prevenci. Rozdávali jsme letáčky, že ani kamion není trezor,“ dodala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policistům na Vysočině se rovněž daří objasňovat případy krádeží aut, loni s úspěchem uzavřeli téměř každou druhou. „Je to jeden z nejsložitěji objasňovaných druhů trestné činnosti, často zbude jen prázdné místo po automobilu bez jakýchkoliv stop,“ uvedl Peňáz a dodal: „V tomto jsme úspěšní v rámci celé České republiky.“

Na co jsou však policisté krátcí, je důvěřivost některých motoristů. Stalo se, že si zájemci objednali auto přes internet a poslali peníze. „V lepším případě komunikace ustává, v horším pachatel komunikuje jménem přepravní společnosti a žádá další poplatky,“ upozornil Peňáz. Poradil, že dobrým postupem je projevit zájem o prohlídku automobilu, i když se nachází v zahraničí. Podvodníci toto většinou odmítají.

Den plný exotických chutí v jihlavském DIODu. Lidé si banány a další věci z Afriky odváželi po krabicích.
Lidé v Česku chtějí kvalitní potraviny, supermarkety to ale ignorují