Případy této trestné činnosti řeší policisté už dva roky a týkají se dálnic v celém Česku i v okolních státech. „U nás to byly zejména polské organizované skupiny. Jejich dopadení je velmi složité, protože když se řidič ráno vzbudí a oznámí nám případ, jsou dávno pryč,“ uvedl náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz.

Přesto už byla policie úspěšná a ve dvou případech zločince zadržela. „Byli to ale pachatelé na nižší úrovni, ta vyšší do Česka vůbec nejezdí,“ podotkl Peňáz s tím, že se tyto organizace dělí na skupiny, kdy má každá svůj přesně přidělený úkol. Policisté už provedli určitá opatření, která však odmítají blíže specifikovat.

Obávat by se měli zejména řidiči, kteří převáží snadno prodejný náklad, jako jsou pneumatiky nebo elektronika. Policisté je však o riziku informují. „Na místa, kde dochází k trestným činům, jsme směřovali prevenci. Rozdávali jsme letáčky, že ani kamion není trezor,“ dodala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policistům na Vysočině se rovněž daří objasňovat případy krádeží aut, loni s úspěchem uzavřeli téměř každou druhou. „Je to jeden z nejsložitěji objasňovaných druhů trestné činnosti, často zbude jen prázdné místo po automobilu bez jakýchkoliv stop,“ uvedl Peňáz a dodal: „V tomto jsme úspěšní v rámci celé České republiky.“

Na co jsou však policisté krátcí, je důvěřivost některých motoristů. Stalo se, že si zájemci objednali auto přes internet a poslali peníze. „V lepším případě komunikace ustává, v horším pachatel komunikuje jménem přepravní společnosti a žádá další poplatky,“ upozornil Peňáz. Poradil, že dobrým postupem je projevit zájem o prohlídku automobilu, i když se nachází v zahraničí. Podvodníci toto většinou odmítají.