U policie slouží patnáct let a nyní se v občanskoprávním řízení domáhá odškodného 220 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Ta mu podle jeho názoru vznikla, protože musel kvůli laxnímu přístupu žalobce čelit trestnímu stíhání i soudnímu procesu. Sedláček byl nakonec všech obvinění pravomocně zproštěn.
„Dostal jsem se do těžké životní situace, protože mi kvůli obvinění hrozila mimo jiné ztráta zaměstnání a s tím spojené finanční a rodinné problémy. Kromě toho jsem měl psychické potíže, trpěl jsem stresem a nespavostí," vysvětlil včera před soudem Milan Sedláček.
Policejní večírek
Policista z obvodního oddělení v Jihlavě byl v roce 2013 Generální inspekcí bezpečnostních sborů obviněn z výtržnictví a omezování osobní svobody. Inspekce došla k závěru, že policista v červnu 2012 během policejního večírku na chatě nedaleko Nových Hutí v rekreační oblasti Čeřínek na Jihlavsku hrubě napadl Pavla Strnada, který si chtěl od policistů koupit alkohol. Strnad tvrdil, že byl zmlácen.
Podle tzv. fotorekognice nakonec označil jako útočníka právě Sedláčka. Ten ale od začátku obvinění odmítal.
Soud nakonec fotorekognici označil za protizákonnou a na základě dalších důkazů Sedláčka osvobodil. Jenže státní zástupce se odvolal a Krajský soud v Brně nařídil nové projednání případu.
V květnu 2014 padl úplně protichůdný verdikt a Sedláček byl uznán vinným a odsouzen k podmínce. Další odvolání podal Sedláček. Krajský soud v Brně 29. září nakonec pravomocně Sedláčka osvobodil od všech obvinění.
Sedláček si nechtěl nechat líbit, že byl vláčen po soudech i propírán v médiích, a požadoval po státu odškodné 250 tisíc korun. Kompenzaci třicet tisíc korun už od státu dostal. Nyní si nárokuje i zbytek.
„Kvůli vyšetřování jsem musel s manželkou odložit početí dítěte, hrozilo, že si budu muset hledat jinou práci, nedostal jsem zbrojní průkaz, v obci jsem musel čelit posměškům a při každé zmínce v médiích se kauza řešila mezi lidmi. Terčem posměchu jsem se stal i ze strany kolegů, kteří se těšili, že jim uvolním místo na lépe placené pozici. Od nadřízených jsem dostával méně práce, také jsem nemohl kvůli finanční nejistotě odjet na dovolenou," vyjmenoval Sedláček problémy, s nimiž se během několika minulých let setkal.
Zmocněnec zastupující stát Jaroslav Vartík s nárokem Sedláčka nesouhlasí. Podle něj byl průběh trestního řízení standardní. „Bylo prokázáno, že skutek, z nějž byl žalobce obviněn, se stal. Nebylo však prokázáno, že by se ho dopustil žalobce. Stát mu přesto vyplatil odpovídající kompenzaci třicet tisíc korun. Další jeho nárok považujeme za neoprávněný," upřesnil Vartík.
Sedláčkův právní zástupce Radek Ondruš ale poznamenal, že největší pochybení spatřuje na straně státního zástupce v Brně.
„Stát si zjednodušil práci tím, že věc zažaloval a veškerá rozhodnutí nechal na soudu. Většinu důkazů včetně znaleckých posudků si musel opatřit žalobce," podotkl Ondruš.
Po výslechu Sedláčka a konstatování některých listin musela soudkyně Zuzana Břízová kvůli dalšímu dokazování a výslechu svědků kauzu odročit na konec dubna.