Případ policisty Holého souvisí s rozsáhlou korupční kauzou bývalého zkušebního komisaře ve Velkém Meziříčí Tomáše Bílka a instruktorů autoškoly Lubomíra Izdného a Lubomíra Kobylky. Trojice měla klientům pomáhat s vyplněním testů a někteří u zkoušek vůbec nebyli.

To je podle jihlavského soudu i případ policisty Josefa Holého. Kolegům, kteří korupci v autoškole vyšetřovali, Holý tvrdil, že byl u závěrečné zkoušky přítomen. Jenže podle důkazů soudu ke zkoušce vůbec nepřišel. V době, kdy ji měl absolvovat, byl totiž v práci.

Rozsudek zatím není pravomocný. Josef Holý se chce odvolat. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal. Holému hrozily až tři roky vězení. Pokud o jeho vině rozhodne i odvolací soud, přijde i o práci policisty.

„V případě zatím nepravomocného rozsudku se nemůžeme ani nebudeme ke konkrétnímu policistovi žádným způsobem vyjadřovat, protože musíme ctít zásadu presumpce neviny," konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

V obecné rovině dodala, že policista, který je pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, což křivá výpověď je, tak musí být podle zákona o služebním poměru od policie propuštěn.

Holý se nechtěl k rozsudku vyjadřovat. Ve své závěrečné řeči uvedl, že peněžitý trest považuje za likvidační, protože má jiné finanční závazky. „Něco se v autoškole dělo, ale nevím, proč bych za to měl pykat já," řekl v závěrečné řeči Holý.

Svou vinu od začátku popírá a tvrdí, že zkoušku skládal, ale už si nepamatuje kdy přesně. Podle záznamů z online systému Ministerstva dopravy to bylo 27. října 2009. Jenže podle kamerového systému u zkoušky v té době vůbec nebyl.

Navíc soud zjistil, že byl v té době v práci. Holý tvrdil, že mu jeho nadřízený umožnil ze služby odejít, ale tomu soud neuvěřil. Jihlavská soudkyně Dagmar Koutníková Trnková v odůvodnění rozsudku upozornila na nepřijatelné chování policisty.

„Jednání obžalovaného považuji za exces. Jako policista by měl dodržovat zákony a jít ostatním lidem příkladem," upozornila soudkyně.

Ve druhé kauze chyběli svědci

Josef Holý není jediný policista s podobnými problémy. Včera soud řešil také případ jihlavského policisty Miroslava Mejzlíka. Také jeho žalobce obviňuje z nestandardního získání řidičského oprávnění na traktor u zkoušek ve Velkém Meziříčí.

Mejzlík je podezřelý, že neabsolvoval praktickou část závěrečné zkoušky. Jako svědek se u soudu objevil Radek Jonáš. Soudu řekl, že před třemi lety zaplatil za rozšířené oprávnění na motorku Lubomíru Izdnému šest tisíc korun, ale testy neabsolvoval. Jonáš je stíhaný za poskytnutí úplatku.

Podle informací Deníku jde o jediného svědka v celé korupční kauze, který měl za snadnější získání oprávnění poskytnout úplatek.

Kauzu Miroslava Mejzlíka musel soud včera odročit, protože nepřišli dva svědci. Jeden z nich tvrdil, že obžalovaného nezná, tak není důvod, aby k soudu chodil. Druhý je dlouhodobě ve Francii a nehodlá utrácet za letenku.