Policisté se v úterý kolem poledne pokusili na vysočinské dálnici D1 zastavit dodávku Mercedes Vito Tourer se slovenskou registrační značkou. „Vozidlo odmítlo na pokyn hlídky zastavit. Nakonec ho zastavila hlídka na dálničním odpočívadle na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Z obavy, že jde o vůz převážející nelegální migranty, vyrazili na místo další policisté. Auto řídil osmapadesátiletý státní příslušník Turecka a v dodávce vezl dalších devět mužů. „Hlídce nepředložili žádné doklady, které by je opravňovaly k pobytu na území České republiky. Podle prvotního šetření na místě policisté zjistili, že se zřejmě jedná o státní příslušníky Turecka,“ doplnila Čírtková.

Osobní auto v němž uhynul čtyřletý policejí pes Axel.
Policista z Vysočiny nechal uhynout služebního psa v rozpáleném autě

Podezření policistů se potvrdilo – devět mužů ve věku od dvaceti do třiačtyřiceti let mělo skutečně státní občanství Turecka a všichni se snažili dostat nelegálně do zemí Schengenského prostoru. Cílovou zemí se měla stát Spolková republika Německo. „Během provádění prohlídky jsme navíc zajistili u třiadvacetiletého cizince občanský průkaz Bulharské republiky, který jevil známky padělání a pozměnění. Tento cizinec se tak mohl dopustit přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny, proto ve věci vedeme zkrácené přípravné řízení,“ uvedl vedoucí cizinecké policie na Vysočině Oldřich Chaloupka.

Policisté se zaměřili i na řidiče. „Muže zadrželi jako osobu podezřelou z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a eskortovali ho do policejní cely k provedení dalších úkonů v trestním řízení. Ve věci vedeme zkrácené přípravné řízení,“ sdělila mluvčí.

Všech devět migrantů policisté ve čtvrtek umístili do zařízení pro zajištěné cizince. Řidič vozidla byl po provedených procesních úkonech v trestním řízení, se souhlasem státního zástupce, propuštěn na svobodu.