Na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Jihlavě v pondělí usedla dvaačtyřicetiletá Drahomíra Sedmíková z Jihlavy. Podle obžaloby v roce 2011 až 2012 podvedla a okradla tehdy šestaosmdesátiletou důchodkyni Drahoslavu P. z Jihlavy o byt a celoživotní úspory.

Sedmíková měla ve svůj prospěch zneužít důvěřivosti a stáří ženy a její stařecké duševní choroby. Díky tomu si nechala Sedmíková na sebe přepsat byt Drahoslavy P. v hodnotě asi jednoho milionu korun. Sedmíková pak ženu připravila o osm set tisíc korun v hotovosti. Za zločin podvodu, krádeže a neoprávněného opatření platební karty hrozí Sedmíkové až osm let vězení. Rozsudek v pondělí nepadl. Soudce kauzu odročil na neurčito.

„Byt i peníze jsem od paní dostala darem za to, že jsem se o ni starala. Byla sama a opakovala, že nikoho nemá. Už od dětství jsem se starala o starší lidi. Byla jako moje babička, prostě jsme si padly do oka. Vozila jsem jí obědy, uklízela, pomáhala s nákupy a starala se o její kočičku," hájila se Sedmíková u soudu.

Jenže podle svědectví sociálních pracovnic a synovce nemůže Drahoslava P. přijít Sedmíkové dodnes na jméno.

„O paní Sedmíkové řekla, že je to potvora," uvedla sociální pracovnice Ivana Šléglová. Synovec Stanislav Koukal řekl, že jeho teta byla spořivá a ani jemu nikdy žádné peníze nedala. Synovec ještě zmínil, jak jeho teta Drahoslava chtěla při jednom setkání na Sedmíkovou vzít svou francouzskou hůl. Drahoslava P. popírá, že by Sedmíkové dala cokoli dobrovolně. Před lety totiž sepsala závěť, v níž veškerý svůj majetek, včetně bytu, odkazuje svému synovci.

Neobvyklý příběh se začal odehrávat v roce 2011, kdy Sedmíková pracovala jako úřednice na poště v Jihlavě. Drahoslava P. si tehdy přišla na poštu vybrat peníze. Narazila na Sedmíkovou, která ji upozornila, že má propadlý občanský průkaz. Sedmíková se nabídla, že jí pomůže doklad vyřídit. Krátce nato se obě ženy začaly stýkat častěji a Sedmíková Drahoslavu P. navštěvovala i v jejím bytě. Toho si všimla sousedka, které se zdála být Sedmíková podezřelá.

„Zjistila jsem, že to není žádná sociální pracovnice, jak o ní Drahoslava P. mluvila. Pak mi řekla, že jí Sedmíková vzala občanku. Sedmíková reagovala podrážděně, ale nepopřela to," řekla u soudu sousedka, která podezřelé okolnosti nakonec sdělila sociálním pracovnicím.

Chvíli trvalo, než úřednice získaly důvěru důchodkyně. Když pracovnice úřadu šly s Drahoslavou P. na poštu vybrat z jejího účtu peníze, zjistily, že k tomu potřebují kartu. Důchodkyně o žádné kartě nic nevěděla. Obratem vyšlo najevo, že kartu od účtu má u sebe Sedmíková, která v té době ještě na poště pracovala. Když se konečně dostaly na účet, bylo na něm pouze osm tisíc korun. Jenže důchodkyně tvrdila, že tam musí mít uspořeno desítky tisíc korun. Drahoslava P. se také úřednicím svěřila, že má strach o svůj byt. Nahlédnutím do katastru nemovitostí zjistily, že je byt přepsán na Sedmíkovou. Následovalo trestní oznámení na policii.

Kriminalisté nakonec zjistili, že si Sedmíková na důchodkyni vyřídila příspěvky, které pak měsíčně pobírala. Dvakrát si z účtu důchodkyně převedla 30 tisíc korun na svůj účet. Zřídila si elektronické bankovnictví, zrušila penzijní připojištění Drahoslavy P., na němž měla 586 tisíc korun, a nechala si peníze převést na svůj účet. Sedmíková tvrdí, že peníze dostala darem. Někdy v červnu 2011 si Sedmíková v bytě Drahoslavy P. měla také vzít její platební kartu a na ni v devatenácti případech z účtu vybrala přes 157 tisíc korun. Sedmíková argumentovala tím, že všechny výběry proběhly za účasti Drahoslavy P. a peníze jí vždy předala i s účtenkou. Co s penězi důchodkyně udělala, neví. Sedmíková řekla, že od Drahoslavy P. dostala ke čtyřicátým narozeninám šek na třicet tisíc korun. To v pondělí u soudu potvrdili i všichni příbuzní Sedmíkové. Jejich výpovědi ale zpochybnil státní zástupce. „Bylo to špatně domluvené divadlo," zhodnotil žalobce Ivo Novák, čímž naznačil, že se jejich výpovědi lišily. Pochybnosti vzbuzovalo i tvrzení, že Drahoslava P. dala rodině Sedmíků několik tisíc i na opravu auta.

Sedmíková nakonec ženu podle obžaloby připravila i o byt, když podepsala kupní smlouvu, v níž se Sedmíková zavázala za byt zaplatit 900 tisíc korun. Peníze dodnes nezaplatila. Sedmíková řekla, že byt dostala darem. Podle ní i příbuzných Sedmíkové se chtěla Drahoslava P. přestěhovat do jejich domu v místní části Jihlavy Hruškové Dvory, který je obklopen přírodou a poblíž jezdí vlak. Drahoslavě P. se údajně místo líbilo, protože jí připomínalo mládí. U soudu zaznělo, že do bytu Drahomíry P. by se mohl nastěhovat syn Jaromír Sedmík. To se nestalo. Byt je dodnes úředně obstaven. Drahoslava P. žije v domě s pečovatelskou službou.

Výpověď poškozené Drahoslavy P. v pondělí u soudu nezazněla. Soud zvažuje, zda důchodkyni osobně předvolá, nebo postačí čtení její výpovědi, případně přehrání videozáznamu s jejím výslechem.