„Za křivé obvinění státního zástupce ho soud potrestal jedenácti měsíci nepodmíněně. Muž tvrdil, že se státní zástupce podílel na šíření drog v Dobroutově a zneužívání tamních dívek,“ uvedl břeclavský soudce Oldřich Rezek.

Rozsudek padl jako souhrnný k jihlavskému rozhodnutí, což pro jednačtyřicetiletého Pejchala znamená dalších dvaatřicet měsíců vězení navíc. Celkem tak ve vězení stráví osm let a dva měsíce. Pět a půl roku dostal už v roce 2017 za obtěžování se sexuálním podtextem několika dívek. Jedné z nich bylo teprve deset let.

Ilustrační foto.
Feťák ukradl fotbalistům v Jihlavě defibrilátor. Soud ho poslal do vězení

Státním zástupcem, kterého Vladimír Pejchal křivě obvinil, byl Ivo Novák. „Z jeho strany jsem se setkal s nesčetnými námitkami vůči mé osobě, ale při projednávání poslední trestní věci to již přerostlo únosnou mez. Kromě toho, že mě lživě obvinil z pohlavního zneužívání dívek v Dobroutově, při samotném jednání ukazoval na služební zbraň příslušníka vězeňské služby a poté na mě. Soudkyně na základě toho dospěla k závěru, že je zapotřebí tyto útoky vůči mé osobě řešit,“ popsal žalobce Novák.

Eva Krejsková u soudu ve Žďáru nad Sázavou
Trest pro úřednici z Vysočiny, která zametala přestupky: po dohodě 30 tisíc

Pejchal svá tvrzení o státním zástupci napsal do dopisu, který nazval Námitka proti Ivo Novákovi a adresoval ho Okresnímu soudu v Jihlavě. Protože Pejchal poslal dopis z věznice v Břeclavi, zabýval se případem tamní soud. Ten také řešil, zda by spíš než ve vězení, neměl být Pejchal v izolaci za zdmi některé z psychiatrických klinik. Kvůli tomu soudce nařídil vypracování nového psychiatrického posudku. „Znalec konstatoval, že je obviněný takzvaně normální a trestně odpovědný,“ doplnil soudce Rezek.

Obdobné posudky už má Pejchal za sebou z předchozích trestních kauz. Znalci se pokaždé shodli, že prokazatelně trpí duševní poruchou, konkrétně smíšenou poruchou osobnosti a nezralou sexualitou. Tyto poruchy jsou ale podle znalců trvalého rázu a léky je nelze příliš ovlivnit. Znalci Pejchalovi ani nenavrhovali žádný druh ochranného léčení.