Smutný případ s tragickým koncem řešil v úterý jihlavský soud. Vše začalo v květnu roku 2012 na dovolené v Maďarsku, kde začal mít roční chlapeček zdravotní problémy. Jeho matka se tehdy rozhodla vrátit domů a dát svého syna do nemocnice na vyšetření. Chlapec byl hospitalizován na jihlavském dětském oddělení s podezřením na rotavirovou infekci, kde následně zemřel.

Za usmrcení z nedbalosti jsou trestně stíháni lékařka Hana Bartošová a Pavel Vlachý. Ten byl v tragický den na oddělení jako lékař-školenec. Haně Bartošové hrozí šest let a Pavlu Vlachému tři roky vězení.

Jak bylo řečeno u prvního soudního líčení letos v únoru, obviněné lékařce Bartošové se tenkrát nepodařilo chlapci zavést kanylu. „Syn zvracel a měl často průjem. Od deseti hodin večer jsem na vše byla sama. Lékaři za námi ani jednou nepřišli. Čekala jsem na ranní vizitu, to už byl ale Matýsek hodně slabý, promodralý a oči měl v sloup. Odvezli ho a do hodiny zemřel," popsala soudu v únoru matka dítěte.

Špatný postup

Na úterní přelíčení se k jihlavskému soudu dostavili oba obžalovaní se svými obhájci. Se souhlasem všech přítomných byl čten odborný posudek sepsaný Vědeckou lékařskou radou. „Postup lékařů s ohledem na konkrétní podmínky nebyl správný, nebyl v ohledu s uznávanými postupy," přečetl státní zástupce Miroslav Novák.

Jak bylo dále v posudku uvedeno, nesprávně byl tehdy vyhodnocen stav nemocného, tedy zvracení a průjmy. V důsledku toho měla dále Bartošová chlapci podat nevhodné léky a navíc nad ním zanedbat dohled. „Zápis v dokumentaci je proveden v 9 hodin a 12 minut. Pak až ve 14 hodin a 26 minut," přečetl z posudku podrobnosti o vizitě státní zástupce.

Na tento odstavec zareagovala samotná obžalovaná. „V době, kdy dělám vizitu, odcházím ještě k dalším dětem. Mám na starosti celé oddělení, tedy zápis do dokumentace nestíhám provést pokaždé," hájila se Bartošová.

Před dvěma lety při své službě navíc zastupovala za primáře a měla zodpovědnost i za méně zkušeného Pavla Vlachého, který byl tehdy lékařem bez atestace, pouze s několikaměsíční praxí.

Podle zápisu Bartošové, který byl přiložen k odbornému posudku, měla lékařka chlapce kontrolovat častěji. „Dítě nebylo apatické, mělo teplotu 38 stupňů, bylo růžové, stav hydratace byl uspokojivý, úroveň dýchání a tlukotu srdce byla v normě," přečetl slova obžalované státní zástupce.

Zdravotní stav chlapce tehdy považoval za dobrý i doktor Vlachý. Oba obžalovaní se u minulého jednání vyjádřili, že průběh nemoci byl podle nich nezvykle rychlý a nečekaný. To u soudu potvrdil i znalecký posudek, který si nechali vypracovat.

I zdravotní sestra v únoru sdělila, že šla chlapce několikrát za noc zkontrolovat. Matka ale její prohlášení odmítla s tím, že naposledy byla na pokoji v deset hodin večer.

K úternímu soudu přišel také poškozený otec ročního hocha. Jeho obhájce se před soud postavil s tím, že nenavrhuje žádné další důkazy. Avšak jediné, o co žádá, je přehodnocení právní klasifikace případu. „Já se domnívám, že je namístě daleko přísnější právní kvalifikace, a to jest těžké ublížení na zdraví s následkem smrti," sdělil obhájce a doplnil, že v jednání obžalovaných vidí nepřímý úmysl. „Protože obžalovaní jako osoby, které jsou příslušně vzdělané, si museli být vědomi toho, že je zde vážně ohrožen život dítěte." Tím by se mohl šestiletý trest Bartošové zhoršit o čtyři roky.

Odročeno kvůli doplnění posudků

Oba obhájci se v úterý vyjádřili, že chtějí dále doplnit posudek Vědecké lékařské rady. „Není zde například individualizováno, jaký lékař kdy pochybil," nechal se slyšet obhájce Vlachého, který předložil také odborné vyjádření, které se zabývalo tím, zdali Vlachý jako školenec pochybil, či ne. Soudci bylo předáno také pracovní hodnocení obou lékařů.

Líčení bylo soudcem Zdeňkem Chalupou odročeno na neurčito. „Není jisté, dokdy se zvládne doplnit zmíněný posudek," sdělil soudce.

ANETA HRDLIČKOVÁ