Pomohlo zveřejnění kamerových záznamů na sklonku července, na což reagoval svými poznatky předanými prostřednictvím linky 158 všímavý svědek. Do hlavního města se ale ozvali také policisté z Jihlavy a se svědkem se shodli na stejném jménu.

Když byl dotyčný zadržen, k činu se přiznal. „Potřeboval jsem peníze na nájemné," vysvětloval svůj čin. A tvrdil, že peníze skutečně získal byť uvedl, že ukradené šperky se mu podařilo udat za pouhou pětinu jejich skutečné hodnoty. „Prodal jsem je v centru města neznámým mužům za 45 tisíc," vypověděl.

Od odhalení totožnosti podezřelého k jeho výslechům ale vedla ještě poměrně dlouhá cesta. Nejprve ho totiž bylo potřeba najít. I to se pražským policistům podařilo ve spolupráci s kolegy z Vysočiny. Společně zjistili, že sedmadvacetiletý muž se nejspíš ukrývá v Jihlavě. Navíc vyšlo najevo, že měl v plánu počátkem září odletět se svou přítelkyní do Velké Británie. Kriminalisté proto sledovali jeho počínání a potvrdilo se, že své úmysly skutečně hodlal naplnit, připomněla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. „Policisté ho tak v neděli 7. září na základě souhlasu se zadržením od státního zástupce dopadli na ruzyňském letišti," dodala. Následně byl mladý muž vyšetřovatelem obviněn ze spáchání trestného činu krádeže.

Je to recidivista

Muži stíhanému na svobodě hrozí v případě uznání viny soudem až pětileté vězení. Zamřížovaná cela přitom není prostředím, které by pro něho bylo neznámé, naznačila mimo jiné Rösslerová. „Od roku 2006 byl celkem šestkrát soudně trestaný převážně za majetkovou trestnou činnost; v policejních evidencích má ale rovněž záznamy jak násilného charakteru, tak i na úseku drogové problematiky," přiblížila mluvčí.

O tom, že mladý zloděj není v oboru začínajícím amatérem, ostatně leccos napovídá i způsob provedení krádeže. Nešlo o pouhé využití příležitosti, která by se snad naskytla, ale o předem připravený čin. A nejednalo se o skutek, při němž by si pachatel vystačil s jedinou návštěvou. Ve zlatnictví se totiž objevil nejprve 30. června. Předstíral zájem o šperky, ale nic nekoupil. Již o den později se objevil znovu zase v roli nerozhodného zákazníka a opět si nechal ukázat zboží. V nestřežené chvíli, když se prodavačka sehnula ke svému psovi, popadl tři plata se zlatými prsteny a z klenotnictví utekl. Prodavačka za ním sice vyběhla, vzápětí se ale vrátila pro manžela, který byl v zázemí provozovny. Ten ihned vyběhl, jen v ponožkách a bez bot, a snažil se zloděje pronásledovat. Už ho ale nedostihl.