Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když odmítl odvolání všech tří obžalovaných proti verdiktu Okresního soudu v Jihlavě

„Odvolání všech obžalovaných byla krajským soudem zamítnuta. Rozhodnutí prvoinstančního soudu je tak pravomocné,“ konstatovala pro Deník Vysočina mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Zleva - Ivan Padělek, Ladislav Čepera, Michal Kašpar na lavici obžalovaných před Okresním soudem v Jihlavě.
Bývalý hokejista Padělek dostal znovu trest za pojistné podvody

Celá kauza se táhne už od roku 2011. Jihlavský soud vždy vynesl odsuzující verdikt. V pořadí třetí rozsudek padl letos v březnu. Soudce Chalupa v něm zohlednil délku celého řízení a obžalovaným o něco snížil tresty. Padělek na rozdíl od minulých rozhodnutí nedostal zákaz podnikání v pojišťovnictví.

Konečný trest pro Padělka je tři roky s podmínkou na tři roky. Kromě toho musí zaplatit peněžitý trest 200 tisíc korun a po celou dobu podmínky musí být pod dohledem úřadů. Pokud by peněžitý trest nezaplatil, musel by zamířit na tři měsíce za mříže.

Lékaři Čepera a Kašpar, kteří Padělkovi s podvodem pomáhali, dostali shodně dva roky na jeden rok.

Povrchní vyšetření

Podvod podle soudu spočíval v tom, že Padělek jako pojišťovací agent společnosti Akropol v roce 2009 uzavřel čtyřicet pojistných smluv v Jihlavě i na jiných místech republiky. Jejich součástí byl i formulář o zdravotním stavu klientů. Zdravotní prohlídky a vyplnění dokumentu měli na starost Čepera a Kašpar. Ti si měli vyžádat zdravotní dokumentaci klientů od jejich ošetřujících lékařů, což neudělali, a neměli tak komplexní informace o stavu klientů. To ale bylo podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy. Některé klienty navíc podle žaloby lékaři ani osobně neviděli.

„Šlo o povrchní vyšetření s cílem uzavřít, co nejvíc pojistných smluv,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Zdeněk Chalupa.

Ladislav Čepera podle soudu pomohl uzavřít Padělkovi třiadvacet smluv za více než 1,7 milionu korun. Kašpar pak poskytl nepravdivé informace k sedmnácti smlouvám za více než 800 tisíc korun. Padělek dostával za jednu smlouvu provizi od čtyřiceti do osmdesáti tisíc korun. Lékaři tvrdili, že dostávali z jedné smlouvy pouze poplatek za vyplnění údajů 250 korun.

Přeložka silnice I/38 se vyhne Stonařovu i dalším obcím.
Známe novou trasu silnice přes Stonařov. Řidiči si oddechnou

Všichni tři obžalovaní po celou dobu jakoukoli vinu popírali. Padělek tvrdil, že postup konzultoval s infolinkou pojišťovny a lékaři poukazovali na to, že jimi zpracované informace byly pravdivé. Podle jejich obhájců nešlo o trestný čin.

Trojice už nemůže využít žádný řádný opravný prostředek, pouze dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, které ale nemá odkladný účinek. Zda dovolání podají, není zatím jasné.