Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když odmítl odvolání všech tří obžalovaných proti verdiktu Okresního soudu v Jihlavě

„Odvolání všech obžalovaných byla krajským soudem zamítnuta. Rozhodnutí prvoinstančního soudu je tak pravomocné,“ konstatovala pro Deník Vysočina mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Celá kauza se táhne už od roku 2011. Jihlavský soud vždy vynesl odsuzující verdikt. V pořadí třetí rozsudek padl letos v březnu. Soudce Chalupa v něm zohlednil délku celého řízení a obžalovaným o něco snížil tresty. Padělek na rozdíl od minulých rozhodnutí nedostal zákaz podnikání v pojišťovnictví.

Konečný trest pro Padělka je tři roky s podmínkou na tři roky. Kromě toho musí zaplatit peněžitý trest 200 tisíc korun a po celou dobu podmínky musí být pod dohledem úřadů. Pokud by peněžitý trest nezaplatil, musel by zamířit na tři měsíce za mříže.

Lékaři Čepera a Kašpar, kteří Padělkovi s podvodem pomáhali, dostali shodně dva roky na jeden rok.

Povrchní vyšetření

Podvod podle soudu spočíval v tom, že Padělek jako pojišťovací agent společnosti Akropol v roce 2009 uzavřel čtyřicet pojistných smluv v Jihlavě i na jiných místech republiky. Jejich součástí byl i formulář o zdravotním stavu klientů. Zdravotní prohlídky a vyplnění dokumentu měli na starost Čepera a Kašpar. Ti si měli vyžádat zdravotní dokumentaci klientů od jejich ošetřujících lékařů, což neudělali, a neměli tak komplexní informace o stavu klientů. To ale bylo podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy. Některé klienty navíc podle žaloby lékaři ani osobně neviděli.

„Šlo o povrchní vyšetření s cílem uzavřít, co nejvíc pojistných smluv,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Zdeněk Chalupa.

Ladislav Čepera podle soudu pomohl uzavřít Padělkovi třiadvacet smluv za více než 1,7 milionu korun. Kašpar pak poskytl nepravdivé informace k sedmnácti smlouvám za více než 800 tisíc korun. Padělek dostával za jednu smlouvu provizi od čtyřiceti do osmdesáti tisíc korun. Lékaři tvrdili, že dostávali z jedné smlouvy pouze poplatek za vyplnění údajů 250 korun.

Všichni tři obžalovaní po celou dobu jakoukoli vinu popírali. Padělek tvrdil, že postup konzultoval s infolinkou pojišťovny a lékaři poukazovali na to, že jimi zpracované informace byly pravdivé. Podle jejich obhájců nešlo o trestný čin.

Trojice už nemůže využít žádný řádný opravný prostředek, pouze dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, které ale nemá odkladný účinek. Zda dovolání podají, není zatím jasné.