Svědčí o tom skutečnost, že ještě několik měsíců před vypršením poloviny trestu si podal žádost o podmíněné propouštění na svobodu. Nakonec ji ale sám stáhl. Doležal si trest odpykává ve věznici v Plzni. Příští týden může o podmíněné propuštění žádat znovu. Jeho šance, že uspěje, už budou o něco reálnější.

Jednadvacetiletý Doležal dostal za svou roli v případu čtyři roky vězení. Příští týden to budou přesně dva roky, kdy byl kriminalisty zadržen a soudem poslán do vazby, která se započítává do výkonu trestu. Kriminalisté tehdy Doležala obvinili z toho, že svým kamarádům pomáhal dívku vraždit, když je měl slovně hecovat, že nejsou schopni ji zabít. Krajský soud v Brně ale konstatoval, že pro toto tvrzení není dostatek důkazů. Doležal byl nakonec odsouzen za přečin nadržování. Pomáháním s odklízením těla mrtvé dívky totiž Kisiovi (Pokornému) a Zavřelovi umožnil případně uniknout trestnímu stíhání. Doležal za to dostal pouze dva roky nepodmíněně. Vrchní soud mu ale nakonec trest ještě o dva roky zpřísnil, čímž mu za tuto právní kvalifikaci uložil nejpřísnější možný trest.

Doležal si žádost o podmíněné propuštění podal letos 31. března. S vazbou byl do té doby ve vězení teprve sedmnáct měsíců, tedy ani ne rok a půl.

„Současná právní úprava umožňuje podat si žádost o podmíněné propuštění na svobodu ještě před vypršením poloviny trestu. Jde o lidi, kteří jsou odsouzeni za přečin. Odsouzení ale musí splnit poměrně přísné podmínky. Například musí mít kladné hodnocení přímo od ředitele věznice," vysvětlil advokát Jaroslav Homolka z Jihlavy, který Doležala u soudu obhajoval. „O žádosti pana Doležala vím, ale nešla přes naši právní kancelář. Je to jeho vlastní iniciativa," konstatoval Jaroslav Homolka.

Doporučení od ředitele věznice

O předčasné žádosti Doležala měl Okresní soud Plzeň město rozhodovat na veřejném zasedání 25. května. Jenže ještě než stačil soud zasednout, Doležal vzal svou žádost zpět. Proč, to není zcela jasné. Jednou z variant je i ta, že nedostal kladné, nebo vůbec žádné doporučení od ředitele věznice a uvědomil si, že zřejmě s žádostí neuspěje.

„Ani nevím, že u nás tato osoba je. Ale i kdybych to věděl, stejně bych ke konkrétnímu odsouzenému nemohl sdělit žádné informace. Obecně lze říci, že o podaných žádostech ani nemusíme vědět. Dozvíme se to až ve chvíli, kdy nás soud požádá o vyjádření," řekl Deníku Pavel Kopačka z plzeňské věznice.

Jakub Doležal si další žádost může podat už za několik dní. Ve čtvrtek 22. října to budou přesně dva roky, kdy byl kriminalisty zadržen, a o dva dny později, tedy 24. října 2013 na něj Okresní soud v Jihlavě uvalil vazbu. Podle trestního řádu by pak soud o jeho případném podmíněném propuštění měl rozhodnout do třiceti dnů od podání žádosti. Jakub Doležal by tak mohl být za několik dní opět volný. Je velice pravděpodobné, že by mu soud uložil delší zkušební dobu, během které by musel být i pod dohledem úředníků z probační a mediační služby. Letošní Vánoce by už ale mohl strávit doma.

Michal Ambrosius Pokorný (dříve Kisiov) a Tomáš Zavřel naopak před sebou mají vidinu mnoha let za mřížemi. Pokorný dostal pětadvacet let a Zavřel čtyřiadvacet let vězení.

Patnáctiletá Petra byla pohřešována od 18. března roku 2013. Torzo jejího těla bylo nakonec nalezeno na konci měsíce na skládce komunálního dopadu v Jihlavě Henčově. K tělu kriminalisty přivedli obvinění mladíci, kteří se k činu přiznali.

Dívku měl nejprve z okna v Havířské ulici vyhodit Michal Kisiov. Dívka mu údajně vyhrožovala, že ho udá za znásilnění. Jenže dívka pád přežila. Kisiov ji vynesl zpátky do bytu a zavolal na pomoc Zavřela. S ním přišel do bytu i Doležal. Kisiov a Zavřel se pak snažili dívku několik desítek minut zavraždit. To se jim nakonec povedlo, když ji například škrtili kabelem od počítače nebo jí dupali na hlavu motorkářskou botou.