VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ zavražděné Petry: Doležal dostal mírný trest kvůli jinému právnímu názoru

Jihlava - Jakub Doležal, jeden z trojice mladíků obžalovaných v případu vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku, vyvázl s mírným, zatím nepravomocným dvouletým trestem.

7.3.2014
SDÍLEJ:

Jakub Doležal.Foto: www.facebook.com

Důvodem je rozdílný právní názor soudce Krajského soudu v Brně Miloše Žďárského a orgánů činných v trestním řízení (policie, státní zastupitelství) v Jihlavě.

Rozdíl v tomto názoru přitom činí třináct let odnětí svobody.

Dvacetiletý Jakub Doležal byl původně obviněn z trestného činu nadržování, protože pomáhal s odklízením těla zavražděné dívky. Kvůli tomu Doležal dostal od médií přezdívku Odklízeč.

Jako jediný z trojice zůstal na svobodě a hrozilo mu maximálně čtyřleté vězení.

Loni v říjnu však skončil ve vazbě stejně jako Michal Kisiov a Tomáš Zavřel. Důvodem byly výpovědi Zavřela a Kisiova, z nichž vyplývalo, že Doležal oba kamarády během činu hecoval.

Žalobce navrhl patnáct let

Podle obžaloby se Doležal na Kisiova a Zavřela obořil, že nejsou schopní dívku zabít najednou, a na Kisiova zařval, že je „sráč". To kriminalistům stačilo, aby Doležala obvinili z pomoci na vraždě.

Žalobce Jiří Morava z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně si byl zvolenou právní kvalifikací jistý, a ve své středeční závěrečné řeči navrhl pro Doležala patnáctiletý trest. Už během prvního hlavního líčení 7. února vyšlo najevo, že výpovědi Kisiova a Zavřela, které mají Doležala usvědčit z napomáhání, nemusejí být pro soud kvůli procesním nedostatkům použitelné.

Vysvětlení bylo jednoduché: Když kriminalisté Doležala obvinili ze závažnějšího skutku, měli Kisiova a Zavřela podle zákona znovu vyslechnout, což neudělali.

Jiří Morava v závěrečné řeči složitě zdůvodnil, proč si myslí, že jsou dvě ze tří výpovědí Kisiova a Zavřela procesně použitelné.

Obhájce Doležala Jaroslav Homolka na to reagoval, že tuto záležitost nechá na posouzení soudu.

Tak se také stalo, ale k překvapení všech soudce Miloš Žďárský problém procesní použitelnosti výpovědí vůbec neřešil. Došel totiž k závěru, že obvinění Doležala vykazuje jiný problém, kvůli němuž nad „Odklízečem" vynesl mír-ný dvouletý trest pro pře- čin nadržování (odklízení těla), z něhož byl původně obviněn. Do trestu soudce zahrnul i krádeže, kterých se Doležal dopustil v Jihlavě.

Právní názor soudce zní asi takto: Pokud kriminalis- té chtěli Doležala obvinit z napomáhání při vraždě, nemě- li to udělat tak, že mu pouze změní právní kvalifikaci k původnímu nadržování, ale měli proti němu zahájit zcela nové trestní stíhání pro jiný trestný čin. Deníku to blíže vysvětlil obhájce Doležala Jaroslav Homolka.

„Doležal byl obviněn za napomáhání při odklízení těla, což znamená, že se jeho protiprávní jednání začalo odvíjet až po vraždě. Jenže přísnější obvinění napomáhání při vraždě by se musela stát před smrtí oběti. Zásadní je časová posloupnost, proto podle mého názoru soudce správně řekl, že mělo být zahájeno nové trestní stíhání právě pro období před smrtí oběti," sdělil Homolka.

Podle něj se navíc tím pádem výpovědi Kisiova a Zavřela staly procesně nepoužitelnými, protože byl skutek popsán jinak a právní kvalifikace použita vadně.

„Proto se soudce ani nezabýval tím, zda z výpovědí vůbec něco vyplývá v neprospěch mého klienta," dodal Homolka.

Žalobce Jiří Morava s tímto výkladem nesouhlasí. „Podal jsem odvolání do výroku o vině, a tím pádem to nebudu dál komentovat, protože veškeré komentáře si ponechám pro Vrchní soud v Olomouci," řekl stroze Morava.

Mezi řádky lze rozhodnutí soudce vykládat i tak, že kdyby orgány činné v trestním řízení Doležala v říjnu obvini- ly tak, jak uvedl soudce, a se vším, co k tomu patří, tedy i s procesně použitelnými výslechy Kisiova a Zavřela, pak by mohl Doležal odejít ve středu s mnohem přísnějším trestem.

Šéf oddělení vražd při krajském policejním ředitelství v Jihlavě Pavel Kubiš to ale takto nevnímá.

„Beru to jako jiný právní názor, na který má soudce samozřejmě právo. Postup jsme konzultovali velice pečlivě se státním zastupitelstvím. Odmítám jakékoli pochybení. Postup jsme zvolili po zralé úvaze. Navíc se státní zástupce odvolal, proto musíme počkat na rozhodnutí vyšší instance," uvedl Pavel Kubiš a dodal: „Podle našeho názoru bylo původní jednání (nadržování) Doležala popsáno takovým způsobem, že proto, aby mohl být stíhán pro pomoc ke zločinu vraždy, byl odpovídající postup „upozornění" na změnu právní kvalifikace, neboť totožnost skut- ku popsaného v usnesení o zahájení trestního stíhání byla v dostačující míře zachována."

Verdikt zatím není pravomocný

Rozsudek v případu brutální vraždy padl ve středu. Michal Kisiov dostal pětadvacet a Tomáš Zavřel dvaadvacet let. Trest by si měli odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Verdikt zatím není pravomocný.

Doležal navíc odešel s menším trestem, než dostal Tomáš Karala z Jihlavy, který Doležala fyzicky napadl v zahrádkářské kolonii. Karala tak chtěl pomstít vraždu Petry. Doležala praštil klackem, dal mu nůž pod krk a okradl ho o mobil. Za loupež dostal Karala tři a půl roku. Nakonec si odsedí pět let, protože ješ- tě v Jihlavě vykrádala auta a sklepy.

Autor: Roman Martínek

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení