Ten si v současné době odpykává dvouapůlletý trest za ekologickou katastrofu, která vznikla v roce 2013 po navrtání produktovodu u Knyku. Mezi obžalovanými je i jeho matka Eva Běloušková, které hrozí trest za praní špinavých peněz.

„Obžalovaný je také Tomáš Maněna, Karel Maněna a Vojtěch Heřman, kteří anabolika kupovali od Bělouška a dále prodávali svým zákazníkům," uvedl včera během hlavního líčení u havlíčkobrodského Okresního soudu státní zástupce Lukáš Vodička.

Za zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem, praní špinavých peněz a úvěrový podvod jim hrozí od dvou do osmi let vězení.

„Tomáš Běloušek v týdenních až čtrnáctidenních intervalech jezdil do Bratislavy, kde nakupoval anabolické steroidy, které dovezl do České republiky. Část z nich používal pro osobní potřebu, zbytek nabízel a prodával na internetu a diskusních fórech 
o kulturistice a posilování. Steroidy následně distribuoval osobně nebo poštou na dobírku," konstatoval Vodička. Ten dodal, že později využíval i neexistující a fiktivní osoby. Do obchodu se také zapojil Vojtěch Heřman a Karel Maněna, přičemž jeho bratr Tomáš poskytl k obchodování svůj bankovní účet. Odběratelů byly stovky. Podle výpovědi obžalovaného Bělouška mezi nimi figurovaly i osoby mladší osmnácti let. „Běloušek je také obžalovaný z úvěrového podvodu, kdy si vzal půjčku a uvedl fiktivní údaje," pokračoval Vodička.

Běloušek: Chtěl jsem si pouze přivydělat

Běloušek v úterý u havlíčkobrodského okresního soudu uvedl, že s prodejem začal 
v roce 2013, kdy se vrátil 
z Velké Británie. „Byl jsem po škole. Chtěl jsem si pouze přivydělat a bavilo mě to. Nevěděl jsem, že bych za to mohl skončit ve vězení," hájil se Běloušek. Ten si za dobu svého nelegálního podnikání přišel na 345 tisíc korun.

„Anabolika jsem nakoupil na Slovensku, přidal dvacetiprocentní marži a prodával lidem, kteří o ně projevili zájem. Peníze jsem použil pro vlastní potřebu, například na pohonné hmoty, oblečení a zábavu. Měl jsem také dva automobily, které byly napsány na matku," řekl Běloušek.

Anabolické steroidy pak Běloušek prodával například u obchodních center v Praze a Brně. Své klienty měl i na Vysočině, Pardubicích či 
v zahraničí. Podle Bělouška jeho matka o obchodování nic nevěděla. „Dával jsem jí pouze peníze. Vzhledem k tomu, že jsem byl obžalován z navrtání produktovodu, kde vznikla škoda 60 milionů korun, jsem měl strach, že by mi exekutor všechen majetek a peníze zabavil," vysvětlil Běloušek, proč peníze na bankovních kontech spravovala jeho matka. „Úvěr, který jsem si vzal, jsem samozřejmě chtěl splácet. Peníze jsme použili na nákup nového rodinného domku. Část z nich padla i na opravu automobilu," pokračoval obžalovaný.

Podle něho Vojtěch Heřman a Karel Maněna o prodej anabolik projevili zájem sami. „Vždy jsem jim dal pouze část dovezeného zboží, které si sami prodali. Vzájemně o sobě nevěděli," zdůraznil Běloušek. Z vyšetřování a odposlechů však vyplývá, že se znali, a Běloušek oba motivoval k lepším výkonům a prodeji. „Rozhodně jsem nechtěl vytvořit organizovanou skupinu," hájil se Běloušek.

Roční sledování

Nelegální obchod s anaboliky se detektivům z protidrogové centrály podařilo utnout po téměř ročním sledování. Bělouška nejen sledovali celníci, když přejížděl přes hranice, ale policie odposlouchávala všechny jeho telefony a sledovala e-mailovou korespondenci. Klec spadla koncem loňského roku, kdy se při zásazích 27. listopadu uplatnili i policisté ze zásahové jednotky a specialisté z Útvaru rychlého nasazení. Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili přes půl tisícovky ampulí o objemu 
1 mililitr s roztoky k nitrosvalové aplikaci, stovku dávek o objemu od 2 do 10 mililitrů a zhruba 20 tisíc tablet.

Přípravky na posílení růstu svalů obžalovaní doporučovali kulturistům 
z vlastní zkušenosti, protože šlo o návštěvníky posiloven, kteří je sami užívali. Odběratelům však zamlčovali nežádoucí účinky, skutečné složení těchto látek nebo fakt, že za originály žádaných preparátů jsou vydávány padělky vyrobené 
v Asii.

Zneužívání anabolik, preparátů vyráběných například pro léčbu zranění, se 
v prostředí některých sportů těší oblibě. Jejich nekontrolované aplikování zájemci 
o nárůst svalové hmoty ale může přinášet psychické problémy a prohlubovat sklony k agresivitě i vést přímo k poškození zdraví.