Lidem převážně staršího věku poskytoval třicetiletý Peter Ruska nebankovní půjčky. Ruska je obžalovaný z toho, že od listopadu 2010 do dubna 2011 takto podvedl celkem sedmnáct lidí z Vysočiny a také z jižní Moravy. Okresní soud v Jihlavě tento případ podvodů opětovně projednával v pondělí.

Ruska půjčoval finanční částky od dvou do padesáti tisíc korun. Se svými klienty se většinou scházel před budovou jihlavské hlavní pošty na Masarykově náměstí. Tam, jen tak venku, lidé podepsali převzetí půjčky a obdrželi hotovost. Ruska jim při schůzce ani poté neřekl, kam mají peníze splácet. Po určité době využil právě těchto podepsaných smluv, aby na věřitele uvalil vysokou exekuci.

Klienti tak museli splatit nesmyslně velké částky za mnohdy drobnou půjčku. Obžalovaný se však nedostavil jak k pondělnímu soudu, tak ani k prvnímu líčení, které se konalo v červnu. „Obhájce obžalovaného předložil žádost, ve které žádá, aby hlavní líčení bylo provedeno v jeho nepřítomnosti," uvedl soudce Zdeněk Chalupa s tím, že soud nepovažuje osobní přítomnost obžalovaného za povinnou.

Smlouvu podepsali jen tak v autě

Ruska odmítl na policii i před soudem vypovídat. Navrhl pouze, aby byli vyslechnuti všichni poškození. K pondělnímu řízení tedy bylo předvoláno sedm svědků. Dostavila se však jen jedna svědkyně. Za svou nepřítomnost se ale omluvili pouze dva lidé, a to ze zdravotních důvodů.

„S ohledem na to, že se jedná o svědky, kteří nejsou přímo z Jihlavy, tak nevidím jako taktické zařizovat jejich předvedení policií, protože by to trvalo delší dobu, než si můžeme dovolit," uvedl soudce.

Při výslechu poškozené se státní zástupce Kamil Špelda dotazoval, jak přesně samotný proces půjčky probíhal. „Ruska nám zavolal, ať přijdeme před poštu. Když jsme tam přišli, myslela jsem, že půjdeme někam do kanceláře, ale on nám venku dal peníze a řekl, že pošle složenky. A pak nám přišla rovnou exekuce na sto tisíc korun," odpověděla seniorka, která se nechala Ruskou napálit. „Stalo se to buď před dvěma nebo třemi lety," doplnila svědkyně s tím, že si přesné podrobnosti po takové době už nepamatuje.

Jako veřejnost se šel ale na soudní jednání podívat i syn poškozené. Toho využil státní zástupce a zeptal se ho, zda si některé detaily pamatuje lépe. Syn poškozené se nakonec stal bez předvolání dalším svědkem.

„Po tom, co nám přišla ta exekuce, jsem se snažil panu Ruskovi dovolat. Poprvé mi to zvedl, tak jsem mu řekl, že se s ním chci sejít, on ale odpověděl, že se o tom se mnou bavit nebude. Pak už na moje hovory nereagoval," vypověděl syn poškozené, který na základě plné moci exekuční řízení dále vyřizoval.

„Dal jsem si schůzku s tím exekutorem, ten se ukázal být jenom nezávislým rozhodcem pana Rusky. Ukázal jsem mu směnku, kde byla pouze dlužná částka, ale žádné datum splatnosti. Podal jsem tedy proti ní odpor, exekutor to sepsal, a tak jsme se rozhodli, že nic platit nemusím. Podivné to začalo být, až když se přestali zajímat i o těch půjčených deset tisíc," pokračoval svědek.

Jeho matka prý potřebovala peníze rychle, jelikož musela zaplatit nájem. Ruska jí slíbil, že bude moct splácet tisíc korun měsíčně. Na jeho podvodnou půjčku se dalo narazit na internetu i v regionálním tisku.

„Já jsem se z toho úplně složila, ta exekuce nám přišla před Vánoci, které jsem pak měla úplně zkažené," svěřila se poškozená. Soudce jí také předložil k nahlédnutí dokument, kde byl její podpis. „Ten jsme myslím podepsali před poštou v jeho autě," okomentovala důkaz svědkyně.

Kvůli značné škodě až osm let vězení

U soudu byl jako veřejnost přítomný rovněž další poškozený, který však už soudní při o peníze s Ruskou měl, a to minulý rok v insolvenčním řízení. „Soud se táhl asi tři roky. Moje vnučka tenkrát potřebovala peníze na školu," svěřil se osmdesátiletý muž po soudním jednání.

Ruska svými nebankovními půjčkami způsobil celkovou škodu přesahující dva miliony korun. Kvůli tomu obžalovanému hrozí dva až osm let vězení.

Soudce Zdeněk Chalupa musel pondělní jednání opět odročit, jelikož je potřeba vyslechnout všechny zbývají poškozené. „Bez výslechu svědků nelze ve věci rozhodnout. Pokud se svědci nebudou dostavovat i nadále, budeme muset nakonec přistoupit na předvedení pomocí policie. Pro tuto chvíli ale uděláme ještě jeden pokus," poznamenal k nepřítomnosti svědků.

ANETA HRDLIČKOVÁ