Kauzou se včera začal zabývat Okresní soud v Jihlavě. „Obvinění se týká let 2007 až 2010. Obžalovaný za tu dobu nezahrnul do účetnictví firmy Dinas příjmy přes pět milionů korun, čímž na daních připravil stát o bezmála dva miliony korun," uvedl Špelda.

Lukáš Fiala v úvodu svého výslechu řekl, že se cítí nevinen, protože účetnictví vedl dobře a všechny příjmy jsou v dokladech zaneseny. Přiznává, že od roku 2007 měla firma existenční problémy. Část viny svaluje na finanční krizi a zaměstnance. Především pak na kuchaře a číšníky, kteří údajně plýtvali surovinami.

Hájí se problémy 
se zaměstnanci

„V kuchyni bylo manko. Vyhazovalo se velké množství jídla, které se neprodalo a končilo jako krmivo pro prasata. Měsíčně chybělo dvacet až třicet kilo masa. Přišel jsem na to, že číšníci plnili prázdné lahve od minerálek sifonem a potají je prodávali," naznačil problémy se zaměstnanci Lukáš Fiala.

Zaměstnanci ale vyloučili, že by se jakkoli plýtvalo. Podle nich chodilo na jídlo denně zhruba sto lidí, a dopředu se tak vědělo, kolik jídel je třeba uvařit. „Škoda je velkého rozsahu a zjištěné rozpory v účetnictví jsou natolik závažné, že to nemohlo být jen z důvodu vyhozeného jídla, k němuž podle výpovědí svědků nedocházelo v nějakém zásadním množství," podotkl Kamil Špelda. Utáhnout provoz restaurace, kterou měli Fiala a jeho žena v pronájmu od města, byl obrovský problém. „Podnik jsme dotovali ze sedmadvaceti milionů, které měla manželka za restituce. Dvanáct milionů jsme dali do rekonstrukce restaurace v devadesátých letech," podotkl Fiala. Firma byla podle něj ztrátová, a tak ani nebylo možné krátit daně. S daněmi pomáhal firmě dlouhá léta rodinný známý. Problémů si všiml až v roce 2010. Faktury byly podle něj hrazeny až po splatnosti a společnosti docházel provozní kapitál. V účetnictví se neuváděl odpis neprodaného a vyhozeného jídla. Lukáš Fiala přiznal, že to asi byla chyba, ale ne vědomá.

Restauratérova žena před soudem neskončila, protože tím, kdo podával daňová přiznání, byl vždy Fiala.

Fiala vyčetl městu, že mu nepomohlo s placením výdajů za vytápění. Fialovi v letech 2008 až 2009 nezaplatili magistrátu na nájemném přes 700 tisíc korun. Fiala nabízel městu pozemky na křižovatce u Tří věžiček. K dohodě tehdy nedošlo. Vedení města nakonec kvůli neuhrazenému nájmu podalo na rodinnou firmu Dinas trestní oznámení. Kriminalisté dospěli k závěru, že jde spíše o civilní než trestní kauzu. V průběhu prověřování případu ale narazili na nesrovnalosti s placením daní, a to už detektivové pominout nemohli a Fialu obvinili.

Fialovi se snažili ztrátový a skomírající podnik v centru Jihlavy zachránit. V lednu 2010 si pozvali televizní štáb pořadu Ano, šéfe! Zdeněk 
Pohlreich sice restauraci udělil nálepku kvality s hvězdičkou, restauraci už ale zachránit nepomohl.

Fialovi byli nuceni po patnácti letech provoz restaurace ukončit k 1. červnu 2010. Firma skončila v insolventním řízení, které ještě neskončilo. Správci se podařilo zpeněžit část vybavení restaurace za 77 tisíc korun, což nepokryje ani náklady na insolvenční řízení, natož aby uspokojilo věřitele.

Reprízu přes dva roky starého pořadu Ano, šéfe! odvysílala televize v neděli, den před prvním hlavním líčením. Soudce Zdeněk Chalupa musel včera jednání odročit na září kvůli výslechu soudní znalkyně přes účetnictví.