Jednačtyřicetiletý Radim Šibrava z Brna letos 
v lednu po propuštění na amnestii ukradl v Jihlavě auto a na dálnici D1 vozem najížděl na policisty. Přitom zranil zasahující policistku. Za to jej ve středu Okresní soud v Jihlavě poslal na pět let do věznice s ostrahou. Dvanáctkrát odsouzený recidivista navíc dostal zákaz vstupu na území Jihlavy a pět let nesmí usednout za volant. Šibrava dostal pětiletý souhrnný trest za jinou trestnou činnost, za niž byl odsouzen v Praze a Jeseníku. Šibrava se proti rozsudku na místě odvolal.

„Obhajobě obžalovaného jsem neuvěřila a jen shodou náhod nedošlo k tragičtějším následkům," upozornila ve středu v odůvodnění rozsudku soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Šibrava podle soudu letos 
v lednu sebral v kanceláři 
v Mlýnské ulici v Jihlavě přenosný počítač a klíče od osobního auta, které ukradl a jel 
s ním po dálnici D1 směrem na Prahu. Jenže netušil, že je auto vybaveno systémem GPS, který majiteli auta umožnil sledovat každý jeho pohyb. Policejní hlídka dostihla Šibravu na sjezdu u Lokte. Když zločince vyzvala, aby vystoupil z auta, zařadil zpátečku 
a z místa ujel. Přitom zranil policistku na ruce.

„Neviděl jsem, že jsou to policisté, a nikomu jsem ublížit nechtěl," hájil se Šibrava. Podle soudkyně ale musel dobře vědět, že jde o policisty, protože na sobě měli uniformy. O pár metrů dál se Šibravu snažila zastavit další hlídka. Policejní auto postavila napříč silnice. Když policisté zjistili, že řidič v ukradeném autě nemá v úmyslu zastavit, na poslední chvíli s autem popojeli. „Minul nás 
o centimetry," řekl u soudu jeden z policistů. Šibrava nakonec sám havaroval a z auta utekl. Po krátkém pronásledování byl dopaden.

Sto sedmdesát

Podle záznamů ze systému GPS jel Šibrava po dálnici místy i rychlostí 170 kilometrů v hodině. Byl navíc pod vlivem drog a silnice byla mokrá.

Šibrava u soudu popíral, že by kradl počítač a klíče od auta v kanceláři. Podle jeho verze byly klíče v zámku dveří vozidla. „To vylučuje svědecká výpověď majitele auta a pachové stopy obžalovaného nalezené v kanceláři," podotkla soudkyně.

Obžalovaný se snažil zmírnit i popisovanou verzi chování na dálnici a tvrdil, že chtěl druhou policejní hlídku objet, nikoli do nich narazit. Ani tuto obhajobu mu ale soudkyně neuvěřila.

„Veškerá předsevzetí, jak se vrátit do normálního života, vzala za své. Jsem naštvaný na sebe, že jsem nezvládl tak jednoduchou věc, jako je spojit se se svým otcem, aby mi pomohl," řekl v závěrečné řeči Šibrava. Podle něj je za veškerou jeho trestnou činností závislost na drogách a hazardních hrách.