Vše se odehrálo prvního září v Jihlavě. „Pachatel v ranních hodinách vstoupil do bytového domu, kde přišel k bytu staršího muže. Ten otevřel a neznámý muž mu začal tvrdit, že dluží na zdravotním a sociálním pojištění,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Poté pachatel vstoupil do bytu a stále chtěl po zaskočeném seniorovi peníze nebo jinou věc.

Tím ale jeho nátlak neskončil. „Když neuspěl, nabízel staršímu muži vypravení pohřbu, přinesl si s sebou i formuláře a vyžadoval vyplacení zálohy, což obyvatel bytu opět odmítl,“ popsala další vývoj situace Kroutilová. Následoval ještě větší tlak a slovní i fyzické napadení.

Po několika hodinách pachatel i s několika cennými věcmi byt opustil. „Předtím ale ještě pod pohrůžkou dalšího násilí přinutil vyděšeného obyvatele bytu podepsat prohlášení, že mu věci daroval,“ dodala mluvčí. Kriminalisté po oznámení začali případ prověřovat, měli podezření ze spáchání čtyř trestných činů.

Minulý týden pak byl podezřelý muž vypátrán, zadržen na ulici a skončil v policejní cele. „Zadržený muž měl u sebe dva druhy nevyplněných formulářů a vizitky,“ řekl Michal Olejníček, komisař oddělení obecné kriminality. V jednom z formulářů jsou nabízeny pohřební služby a v druhém prodej a výkup zboží. Některé části textu jsou nesrozumitelné a je v nich mnoho chyb.

Ilustrační foto
Senior spáchal dva trestné činy během několika vteřin

Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažných zločinů loupeže a vydírání spáchaného se zbraní, přečinu porušování domovní svobody, při kterém užil násilí a čin spáchal se zbraní a dále přečinu podvodu ukončeného ve stádiu pokusu. „Obviněný muž má za sebou bohatou trestní minulost, byl již více než dvacetkrát soudně trestán, zejména za majetkovou a dále také za násilnou trestnou činnost,“ dodal Olejníček. Muž může dostat trest odnětí svobody až na deset let.

Kriminalisté nyní zjišťují, zda se obviněný muž nedostal do kontaktu také s jinými osobami. Policisté opětovně apelují na starší lidi, aby byli ve vztahu k neznámým osobám více obezřetní a nepouštěli je do svých domovů. „Zvláště pokud je starší člověk v bytě či domě sám, neměl by otevírat, slovní kontakt lze provést i přes uzavřené dveře,“ poradila Kroutilová.

Ilustrační foto.
Neznámý pachatel poškodil zaparkované auto