Rozsudek je pravomocný. Speciálního recidivistu Aleše Tesaře z Jihlavy zřejmě čeká až pět let za mřížemi, protože mu soud s největší pravděpodobností předchozí roční podmínku přemění na vězení. Na svědomí má podvod a loupež. V prvním případě se ubytoval na hotelu, který odmítal opustit i zaplatit, ve druhém pak vytáhl v opilosti na přítelkyni nůž a chtěl po ní telefon, který ji předtím daroval. Trest by si měl odpykat ve věznici s ostrahou.

Původní tříletý trest se zdál mírný i jihlavskému státnímu zástupci Ivo Novákovi. „Odvolací soud obžalovanému trest zpřísnil mimo jiné kvůli tomu, že čin spáchal v podmínce, také jim chybělo doznání, vadila trestní minulost a spáchání více trestných činů,“ konstatoval Ivo Novák.

Tesař si pronajal hotelový pokoj v dubnu 2020 pod smyšlenou záminkou, že mu ubytování uhradí firma, která ho vyslala na služební cestu. Měsíc na hotelu stál třicet tisíc korun. Jenže po skončení pronájmu se odmítal z hotelu vystěhovat i zaplatit za něj.

Tesař u soudu tvrdil, že se domníval, že hotel zaplatí jeho zaměstnavatel. Jenže ten mu nic takového neslíbil a Tesař na zaplacení neměl, protože měl účet zablokován exekucemi. V minulosti byl odsouzen za podvod. V červnu 2020 pak byl z hotelu vystěhován za asistence policie. Hotelu dlužil bezmála pětašedesát tisíc korun.

Letos v lednu se Tesař opil tak, že v Tyršově ulici v Jihlavě chytil do kravaty svou o jedenáct led mladší přítelkyni a vytáhl na ni nůž. Špičkou zbraně ji přitom mířil na krk a hrudník. Tesař chtěl po ženě telefon, který ji předtím daroval k narozeninám. „Obžalovaný tvrdil, že se sice s přítelkyní podle něj takzvaně škádlili, ale nůž v žádném případě nevytáhl. Jenže svědek, který vše viděl, jednoznačně potvrdil, že obžalovaný nůž, který měl za opaskem vytáhl,“ konstatoval Novák. Svědek podle žalobce neměl důvod si vymýšlet, protože šlo o člověka, který aktéry sporu neznal. Byl to právě tento svědek, který na místo přivolal policii.