Počet klientů jediné záchytky na Vysočině se loni v porovnání s předchozím rokem opět zvýšil. Noc tam strávilo 1 292 lidí, o 145 víc než v roce 2013. Opilých žen bylo loni 147, v meziročním srovnání o 33 více, uvedl to Martin Málek ze společnosti Služby města Jihlavy, která záchytku provozuje.

Rozhodl se, že se upije k smrti

Muž z Humpolce se nespecializuje pouze na jihlavskou záchytku, má například kolem 50 záchytů také v Praze. „Tento muž se cíleně rozhodl, že se upije k smrti. Brání mu v tom skutečnost, že se vždy dostane do péče zdravotníků, kteří ho dají dohromady. Po propuštění začne opět intenzivně pít a končí na záchytce," řekl Málek. Muž za pobyt na protialkoholní stanici ani jednou nezaplatil, dluží kolem 300 tisíc korun.

Nejmladšímu klientovi záchytky bylo loni 16 let, nejstaršímu bylo 76 let. Nejvyšší naměřená hodnota alkoholu byla u jednoho z klientů 4,82 promile. „Mezi zadrženými bylo mimo jiné 52 invalidních důchodců a také deset žen na mateřské dovolené," uvedl mluvčí.

Kromě Čechů přespali na jihlavské záchytce občas i lidé ze zahraničí. Celkem se loni na záchytku dostalo 52 cizinců, nejčastějšími zahraničními klienty byli tradičně Slováci.

Cena za nocleh v záchytné stanici v Jihlavě je čtyři tisíce korun a je stejná pro tuzemské i zahraniční klienty. Přímo na místě zaplatilo jen 247 lidí, od kterých se podařilo vybrat přibližně 420 tisíc korun.

Krajskou protialkoholní záchytnou stanici provozují Služby města Jihlavy od roku 1999. O klienty se stará pět zaměstnanců, služby na dohodu zajišťuje 13 lékařů.