Kolem půl páté ráno tři dny před Štědrým dnem místem projížděl řidič Jan Horváth ve Fiatu Ducato. Stačila malá nepozornost v podobě přejetí krajnice a následný náraz do otevřených dveří odstavené dodávky Mercedes Benz Sprinter, za nimž stál jeden z členů posádky porouchaného vozidla v reflexní vestě. Následek byl fatální. Sedmadvacetiletý Rumun na místě zemřel. Příčinou smrti bylo poranění mozku a míchy.

Ilustrační foto
Smrt na dálnici D1 na Jihlavsku. Muž vystoupil z auta, smetlo ho jiné

Horváth byl nakonec obviněn z trestných činů usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci. Tragickou nehodou se v úterý 6. září zabýval Okresní soud v Jihlavě. Horváthovi hrozil i kvůli ujetí od nehody přísný trest. Nakonec odešel s mírnějším trestem na dva roky s podmínkou na tři roky a dvouletým zákazem řízení. Soud nakonec Horvátha zprostil obžaloby z trestného činu neposkytnutí pomoci. „Šlo o hraniční případ vzhledem k stiženým podmínkám i tomu, že se obžalovaný k nehodě snažil vrátit,“ vysvětlil jihlavský státní zástupce Jan Kadlec. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se sice odvolání vzdal, obžalovaný si ponechal lhůtu.

Nezastavil a jel dál

Jan Horváth ze Senomat na Rakovnicku podle jeho vyjádření zaregistroval pouze kolizi s autem, ale netušil, že při ní zabil člověka. Na místě nehody nezastavil a jel dál. „Jel jsem asi 110 kilometrů v hodině. Těsně před střetem mě oslnily světla kamionů v protisměru. Odstavené auto jsem zaznamenal na poslední chvíli. Viděl jsem nějaký pohyb, ale myslel jsem si, že je to pták či jiné zvíře. Strhl jsem řízení doprava, pak došlo ke střetu,“ popsal policii Horváth.

Na místě Horváth nezastavil, protože za ním jely kamiony a bál se další kolize. „Na prvním sjezdu jsem sjel a vrátil se k nehodě. Volal jsem přitom na tísňovou linku,“ poznamenal Horváth.

Podle jihlavského státního zástupce Jana Kadlece se Horváth spíše vyptával, co se stalo. Nehodu zaznamenaly i dálniční kamery. Z nich bylo patrné, že odstavená auta na krajnici měla zapnutá výstražná světla.

Ilustrační foto.
Postrach řidičů ve vazbě: vykrádali auta po celé Vysočině, hlavně dodávky

Na vysočinském úseku dálnice D1 se v loňském roce staly dvě tragické nehody. Kromě sraženého Rumuna došlo k další kolizi v červnu, kdy u Velké Bíteše na Žďársku srazil pětasedmdesátiletý srbský řidič kamionu osobní auto, v němž seděli tři lidé. Jeden z nich zemřel, další utrpěli vážná zranění. 

Letos ve čtvrtek 28. dubna odešel cizinec, který tragickou nehodu zavinil, od žďárského soudu s trestem na osmnáct měsíců s podmínkou na tři a půl roku. Stejnou dobu nesmí řídit.

„Cizinec byl uznán vinným z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví. Rozsudek je v tomto případě pravomocný,“ uvedla již dříve mluvčí žďárského soudu Klára Sklenářová.