Za pomoci magnetu šofér měnil zaznamenávaná data na řidičskou kartu a vkládal do tachografu povinné bezpečnostní přestávky v jízdě, které ve skutečnosti nevykonal. Tím se dopustil přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

V pondělí 31. července prováděli členové kamion týmu kontrolu kamionové dopravy na dálnici D1. Krátce před půl jednou odpoledne kontrolovali policisté na 111. kilometru dálnice D1 řidiče jízdní soupravy složené z tahače Volvo a návěsu se slovenskými registračními značkami.

Kontrolou nákladního vozidla a kontrolou záznamové karty policisté zjistili závažné porušení. "Řidič během jízdy prokazatelně používal magnet - tedy zařízení umožňující nelegální manipulaci s tachografem, kdy na kartu řidiče a do digitálního tachografu nebyla zaznamenána jízda, ale byl zaznamenán odpočinek," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Magnet policisté zajistili pro účely trestního řízení. Řidiče jsme zadrželi jako osobu podezřelou ze spáchání protiprávního jednání. Případ si převzali jihlavští kriminalisté, kteří ve věci vedou zkrácené přípravné řízení. Muži ještě tentýž den sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Muž je stíhán na svobodě. V případě prokázání viny hrozí řidič trest odnětí svobody až na tři roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.