„Je třeba si v první řadě uvědomit, že řidič s alkoholem v krvi představuje nebezpečí nejenom pro sebe, ale i pro ostatní. Jedná se o zákonem stanovený nástroj, který má nehody na silnicích způsobených podnapilými řidiči eliminovat,“ uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ačkoli nové nařízení na povinné kontroly vyvolalo nemálo nelichotivých reakcí, v kraji Vysočina zaznamenána nevole ze strany řidičů není. „Do současné doby jsme se nesetkali s žádnou negativní reakcí řidičů. Dalo by se říci, že celý problém chápou jako nutnost. Pro slušného občana to ani problém být nemůže, vždyť se pouze snažíme chránit je co nejlépe,“ zhodnotil situaci vedoucí dopravního inspektorátu města Jihlavy Rostislav Sůva.

Případy, kdy řidič nadýchá minimální množství alkoholu, jsou ojedinělé. Navíc dopravní policie, například v případě naměření 0,1 promile alkoholu, postupuje podle zcela srozumitelného systému.

Druhá zkouška

„Pokud je při odborném měření zjištěna malá hodnota alkoholu, provede se po 5 minutách další dechová zkouška. Pokud je její výsledek 0, kontrola končí.

Pokud by však další test byl opět pozitivní, věc oznámí správnímu orgánu pověřené obce jako přestupek proti příslušnému ustanovení,“ vysvětlil vedoucí inspektorátu. Dle jeho slov žádná tolerance alkoholu u policie neexistuje a konstrukce, že policie bude „něco“ tolerovat, jsou nesmyslné.

„Jezdím dvaadvacet let, zavedené kontroly s dýcháním mi nevadí. Myslím, že to je konečně bič na mladý. Ti jsou schopní pít alkohol i během dne, pak autem vyjedou a je problém. Situaci na silnicích v posledních měsících hodnotím jako lepší,“ sdělil profesionální řidič Jiří Dufek.