Manželé Vondrákovi z Dudína na Jihlavsku, jejichž patnáctiletou dceru Petru v polovině března podle policie brutálně zavraždili dva mladíci, mohou dostat od státu statisíce korun.

Jako pozůstalí mohou podle současného zákona o obětech trestných činů stát požádat o peněžitou pomoc až do výše 150 tisíc korun pro každého z rodičů. Po 1. srpnu to může být ještě o padesát tisíc korun víc. O peníze mohou navíc nově žádat i sourozenci. S vyřízením žádosti o peněžitý příspěvek pomáhá rodině občanské sdružení Bílý kruh bezpečí. „Ve vybraných případech stát poskytuje obětem trestných činů a pozůstalým peněžitou pomoc. Pozůstalým po zavražděné dívce pomáháme od začátku a podání žádosti o peněžitou pomoc je jednou z nich," řekl vedoucí jihlavské poradny Bílého kruhu bezpečí Antonín Křoustek.

Bílý kruh bezpečí už za rodinu zaplatil pohřeb, poskytl jim organizační pomoc, vyřídil záležitosti v základní škole, kam dívka docházela. V budoucnu budou pracovníci poradny rodině nablízku po dobu celého policejního vyšetřování i soudního procesu. Podle informací Deníku kriminalisté v nejbližších dnech chystají právě výslechy rodinných příslušníků a Bílý kruh bezpečí bude u toho.

Křoustek také Deníku v úterý potvrdil, že Bílý kruh bezpečí nakonec přijal peněžitý dar, který vzešel ze spontánní sbírky po smrti Petry. Když se kamarádi Petry dozvěděli, že rodina nemá dostatek peněz na důstojný pohřeb, rozhodli se vyhlásit sbírku. Vybráno bylo několik tisíc korun. Zbytek peněz organizátoři sbírky předali. Přesnou částku nechtěl Antonín Křoustek specifikovat, ale bylo to něco mezi třemi a pěti tisíci korunami. „Na okolnosti této sbírky jsem se informoval na policii i magistrátu. Na základě toho jsme se rozhodli peníze přijmout. Bylo totiž zřejmé, že ač měla být sbírka vyhlášena bez povolení, jednali organizátoři v dobrém úmyslu a v žádném případě nešlo o peníze získané nějakým nekalým způsobem," vysvětlil Křoustek.

Soud jen tak nebude

Z vraždy Petry jsou obviněni Michal Kisiov a Tomáš Zavřel. Třetím obviněným je Jakub Doležal, který měl dvojici pomáhat s odklízením těla. Kisiov měl nejprve po incidentu v bytě v Havířské ulici v Jihlavě dívku vyhodit nahou z okna.

Když zjistil, že pád z asi patnácti metrů přežila, odnesl ji zpátky do bytu a zavolal kamarádům. Zavřel mu pak pomohl dívku brutálně zavraždit. Tělo pak zabalili do prostěradla a vhodili do kontejneru před domem.

Torzo dívčina těla policie objevila na skládce komunálního odpadu. Trojice se k činu přiznala. Kisiov a Zavřel čekají na soud ve vazbě. Jakub Doležal je na svobodě. V současné době by si měl začít vykonávat soudem nařízené obecně prospěšné práce za krádeže. Soudní rozhodnutí už si Doležal převzal, ale zatím do práce nenastoupil. Uložený trest by měl vykonat farním dvoře v Jihlavě. Kdy to bude, je údajně v jednání.

Kdy se celá kauza dostane před soud, zatím není jasné. Kriminalisté mají na vyšetřování případu půl roku, ale vzhledem k jeho závažnosti potrvá vyšetřování mnohem déle. Mnoho času například zaberou znalecké posudky na všechny tři obviněné.