K případu, který patří mezi stěžejní body rozsáhlého soudního procesu s Jiřím Vacířem, Rudolfem Mojžíšem a Janem Jüptnerem, se v pondělí odpoledne vyjádřili první svědkové.

Nejprve předstoupila mladá žena ze Žďárska, která v kauze vystupuje jako věřitelka. Postupně napůjčovala přibližně 300 tisíc korun příteli své nevlastní sestry, kteří spolu bydlí v Humpolci. Právě o ně dva se posléze začali zajímat vymahači dluhů. Mladý muž čelil podle vyjádření obžaloby bití a vydírání, jeho družka se proměnila v rukojmí.

„Nebylo to ale na můj popud. Já jsem pouze oslovila advokáta Karla Zacha, zda nezná někoho, kdo by mi s vrácením peněz pomohl. On zřejmě předal pohledávku pánům, kteří sedí za mnou,“ pohlédla na obžalované. Později také řekla, že v jejich vinu nevěří.

Hádky zkrotil teprve soudce Zach

Věřitelku vystřídala v soudní síni dlužníkova matka. Ta se k osazenstvu lavice otočila hned zkraje také.

„Zničili jste nám život, z mého muže jste udělali trosku,“ připomněla situaci, kdy se její manžel pokusil pod tíhou okolností o sebevraždu. „To vy ze mě taky, paní. A za to všechno může ten váš parchant,“ opáčil Vacíř. Pak oba důrazně okřikl soudce Jiří Zach. Další hádka na sebe nenechala dlouho čekat.

Tentokrát se do sebe pustili státní zástupce a jeden z obhájců, který žádal zaprotokolovat, že žena při výpovědi co chvíli nahlížela do připravených poznámek.

Suverénně nejdéle mluvila dívka, která měla zastávat úlohu rukojmí. „Do práce mi volal Lukáš, že má nějaký problém s dluhy, a že pro mě jede auto. Ať nastoupím a ničeho se nebojím,“ vyprávěla. Protože v telefonu údajně zaslechla, jak jejího přítele fackují, k Rudolfu Mojžíšovi nasedla a předala mu i SIM kartu ze svého mobilu. To aby je nikdo nerušil.

Když přijeli do tetovacího salonu na pelhřimovském sídlišti, dozvěděla se, že její druh jel s Jüptnerem za rodiči pro peníze. A ona, že má fungovat jako jakási pojistka. Na přímý dotaz soudce, zda se cítila jako uvězněná, odpověděla neurčitě.

„O sebe jsem se nebála, ke mně se chovali vcelku slušně. I když odejít jsem nemohla, bylo zamčeno. Navíc tam byli pánové Vacíř a Mojžíš, to jsou velcí chlapi. Měla jsem ale hrozný strach o Lukáše,“ špitla křehká dívka, která v salonu pobyla asi tři hodiny.

Během té doby se od vymahačů dozvěděla o dalších dluzích svého přítele i o tom, jak před jejich vyrovnáváním neustále kličkuje. Nejprve tomu moc nevěřila. „Až doma vyšlo najevo, že něco pravdy na tom je,“ dodala.

Po návratu do Humpolce, kam oba dovezl Vacíř, také zjistila, že vymahači svůj slib, že na svém milém žádné bití nepozná, nesplnili. „Oblečený vypadal normálně. Když se ale svlékl, na těle měl spoustu zarudlých fleků od bití. Také měl nateklá žebra. Policistům jsme ale raději nevolali. Bála jsem se, že ho pak zřídí ještě více,“ vylíčila jedna z nejdůležitějších svědkyní případu, podle níž se její přítel bál tři měsíce vykročit z domu.

Když soudce dal obžalovaným prostor k vyjádření, ti řadu tvrzení ihned napadli. Mojžíš zdůraznil, že dívka nebyla žádným rukojmím, nápad s jejím „angažováním“ podle něho vznesl sám její přítel. „My jsme ji do toho původně vůbec nechtěli zatahovat. A už vůbec neříkejte, že jste nemohla odejít. To je lež,“ pravil Mojžíš.

Věznili ji, večer spolu venčili psy

Vacíř se pro změnu dotkl neustále omílaného strachu.

„Když jste se nás tak hrozně báli, jak je možné, že jsme spolu ten večer venčili psy a tys mě pozvala nahoru? Na to mám svědka. A proč jste nás hned v sobotu pustili k vám domů? Já kdybych se někoho bál, tak rozhodně neodemykám. Jestli ono to není všechno trochu jinak,“ rozhodil rukama Vacíř. Dívka mlčela.

Ten také připomněl pozvánku na humpolecké pivní slavnosti od tohoto páru stejně jako dívčinu děkovnou esemesku za pomoc. „Já ale děkovala za to, že Lukáše už necháte na pokoji,“ hájila se dívka, která se poté viděla s vymahači ještě několikrát.

Jako kadeřnice z povolání odbarvovala Vacířovi vousy, Mojžíše dvakrát stříhala. „Brala jsem je jako zákazníky. Ty já si nemohu vybírat,“ dodala.
Další z klíčových svědků, její, dle mínění obžaloby, vydíraný a trýzněný přítel, bude vypovídat 22. února.