Šlo o incident z loňského června poblíž nočního podniku Hell v Humpolci na Pelhřimovsku, při němž čtyřiadvacetiletý Rumun Dumitru Novac bodl nožem do trupu o dva roky mladšího Milana K. Nebýt duchapřítomnosti jeho kamarádů a včasné lékařské pomoci, hrozilo Milanu K. vykrvácení a smrt.

Případem se včera začal zabývat soud v Táboře. Dumitru Novac byl obžalován ze zločinu vraždy ve stadiu pokusu, za což mu hrozí až osmnáct let vězení. Podle žalobce zaútočil Novac na svou oběť kuchyňským nožem s délkou čepele čtrnáct centimetrů kolem jedné hodiny ráno 25. června. Útoku měl předcházet slovní i fyzický konflikt před klubem Hell. Pro nůž si Novac došel na ubytovnu, aby se s ním vrátil na ulici a tam zaútočil. Po činu odešel na ubytovnu, převlékl se a vylezl na střechu ubytovny, kde se schovával až do svítání. Jakmile slezl, zadržela ho policie.

„Když jsem odcházel z diskotéky, nadávali mi do cikánů. Bál jsem se, protože jich šlo za mnou několik. Utíkal jsem na ubytovnu. V kuchyni jsem si vzal nůž, kterým jsem je chtěl zastrašit. Potřeboval jsem se totiž na diskotéku vrátit, protože jsem tam nechal na stole ležet mobilní telefon, v němž mám veškeré kontakty na příbuzné v Rumunsku," vysvětloval soudu Dumitru Novac.

Oběť Milan K. to ale popsala jinak. „Nějak jsme si nepadli do oka. On se rozběhl a nakopl mě. Utíkal jsem za ním, abych si to s ním vyříkal, ale zmizel mi z dohledu. Když jsem se vracel, tak se zase z ničeho nic objevil. Běžel jsem proti němu, on stál a čekal na mě. Pak už si pamatuji jen to, že jsem byl celý od krve a probral jsem se až v nemocnici," řekl Milan K.

Novac bodl Milana K. během potyčky trvající pouze několik sekund.

„Jen jsem se bránil. Dostal jsem ránu pěstí a spadl na zem. Jednou jsem ho bodl, myslím, že si na čepel sám nalehl," tvrdil u soudu Novac, který popřel, že by do Milana K., před diskotékou kopl.

„Není pravda, že bych chtěl někomu úmyslně ublížit. Kdyby ano, tak jsem to mohl udělat už před tím klubem, a ne se vracet. Opakuji, že jsem šel pro mobil, a nůž jsem si vzal proto, abych je zastrašil. Netušil jsem, kolik jich je. Pak jsem se jen bránil útoku. I já jsem měl zranění v obličeji po úderech pěstí," shrnul Novac. Milan K. z místa činu utíkal i se svými kamarády, kteří mu nakonec poskytli první pomoc, když mu stlačili silně krvácející ránu na boku. Podle lékařů byla tato pomoc klíčová, protože zabránila vykrvácení.

Přesto Milan K. utrpěl vážná život ohrožující zranění. Měl probodnutý hrud-ník, bránici a silné vnitřní krvácení. Okamžitě musel být operován a lékaři mu odebrali poškozenou slezinu.

Novac i Milan K. byli pod vlivem alkoholu, což dokazují toxikologické rozbory. Novac, jemuž odebírali krev až nad ránem, měl v krvi 0,89 promile. Milanovi K. odebrali vzorek ještě v noci. A v krvi měl 1,79 promile.

Hlavní líčení bude pokračovat ještě v pátek výslechem znalců a svědků. Rozsudek by měl padnout v dubnu.