Za zločin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku byli odsouzeni ke třem letům vězení. Trest si mají odpykat ve věznici s ostrahou. Soud navíc oba cizince potrestal vyhoštěním ze země na deset let.

Rozsudek padl 15. července, a zatím není pravomocný. Oba Rumuni se na místě odvolali. Stání zástupce případné odvolání teprve zváží.

Případ tak bude muset ještě posoudit vyšší instance. V tomto případě to bude pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové.

„Velkým úspěchem je, že se nám podařilo kromě čtecího zařízení zajistit při domovních prohlídkách i další technické zařízení včetně mobilního zařízení na stahování a vyhodnocování platebních karet, napájecí zdroj, propojovací kabely," informovala okresní státní zástupkyně v Havlíčkově Brodě Zdeňka Tománková.

Díky technickým zařízením byli cizinci ve věku sedmadvacet a čtyřiačtyřicet let, kteří jsou příbuznými, podle obžaloby schopni vyrobit padělky platebních karet.

Zařízení si chtěli jen otestovat

Oba Rumuni odmítli v přípravném řízení na policii vypovídat. U soudu řekli, že si chtěli jen zařízení otestovat a pak jej prodat. Podle obhájce Tomáše Novotného je to jediné rozumné vysvětlení a odsouzení jeho klienta nepovažuje za správné.

„Pokusili se o zkopírování pouze magnetického proužku, nikoli čipu platební karty. Nic nenasvědčuje tomu, že by měli v plánu padělky karet vyrábět," podotkl obhájce Novotný. Podle žalobce i soudce ale z důkazů předložených před soudem podaná obžaloba obstála a Rumuni byli uznáni vinnými. Oběma hrozil trest od dvou do osmi let vězení. Mladší z cizinců byl za tutéž trestnou činnost odsouzen i v Rumunsku.

Útoky na účty a platební karty nejsou nic ojedinělého. U Krajského soudu v Českých Budějovicích se zodpovídají další dva Rumuni a jeden Bulhar, kteří podle obžaloby instalovali skenovací zařízení na bankomaty a získaná data použili k nelegálnímu odčerpávání peněz v Indonésii, Brazílii, Mexiku, Singapuru či Macau. Některé transakce byly úspěšné, jiné selhaly díky včasnému zablokování karet. Rozsudek zatím nepadl. Hlavní líčení bylo odročeno.