Od prosince 2012 do března 2013 se zloději jedenáctkrát vloupali do jeho usedlosti v místní části Spělov, odkud postupně odnesli náhradní díly k historickým vojenským vozidlům a motocyklům, válečné uniformy a jiné předměty z první a druhé světové války v celkové hodnotě přes tři a půl milionu korun.

Šestapadesátiletý sběratel přišel například o deset tisíc kusů knoflíků z uniforem za půl milionu korun, padesát až sedmdesát manuálů pro německá válečná vozidla v hodnotě 350 tisíc korun, o čtyřicet kusů ukazatelů tlaku a teploty za sto tisíc korun a stovky dalších věcí.

Většina ukradených věcí skončila u tuzemských i zahraničních sběratelů. Část věcí policie vypátrala u sběratele v Rakousku. O vrácení museli čeští kriminalisté žádat prostřednictvím mezinárodní právní pomoci.

Jihlavským kriminalistům se podařilo případ objasnit a velkou část věcí sběrateli vrátit. „Z krádeže a porušování domovní svobody jsme obvinili dva muže z Havlíčkova Brodu. Kvůli značné škodě jim hrozí dva až osm let vězení," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Usvědčující telefony

Obviněnými jsou osmatřicetiletý Radek Adamec a osmapadesátiletý Miroslav Hubáček. Ukradené věci podle obvinění prodali jiným sběratelům a peníze použili pro vlastní potřebu. Adamec odmítl na policii vypovídat. Hubáček se ke krádežím částečně přiznal. Zpochybnil pouze množství ukradených věcí. Podle něj kradli pouze menší věci, nikoli například nápravy. Hubáček také považuje cenu věcí za nadhodnocenou.

Podle informací Deníku oba muže usvědčují telefonické kontakty a výskyt jejich čísel na místě činu v době krádeží. V jejich neprospěch svědčí také zajištěné pachové stopy z místa činu. Většina ukradených věcí navíc byla zajištěna u sběratelů a obchodníků s vojenskými věcmi, kteří dosvědčili, že je nakoupili od jednoho z obviněných nebo od prostředníka, který měl věci nakupovat od Hubáčka.

Radek Adamec je vyučen, v rejstříku trestů má celkem čtyři záznamy. Miroslav Hubáček je vyučen a v současné době pobírá invalidní důchod. V rejstříku trestů má jeden záznam za maření výkonu úředního rozhodnutí v souvislosti se zákazem řízení.

Celou kauzu by měl už brzy řešit Okresní soud v Jihlavě, který se už dvakrát snažil nařídit hlavní líčení. Jeden z obžalovaných se ale už podruhé omluvil pro nemoc. Soud bude nyní zjišťovat, zda je omluva oprávněná.