Nosek podle obžaloby společně s dalšími svými čtyřmi kumpány od loňského března do června ukradli na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku dohromady devět traktorů tovární značky Zetor. Další dva si vyhlédli na Jindřichohradecku.

„S obžalobou ve většině bodů souhlasím. Chtěl bych se omluvit všem poškozeným," začal svou smířlivou řeč u soudu Radim Nosek. S ním na lavici obžalovaných ještě usedli jeho dnes už bývalá manželka Jaroslava Nosková, Jakub Šmoldas, Luboš Lahoda a Lucie Ludvíková.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky měli obžalovaní rozdělené úkoly. Šmoldas s Noskem traktory kradli, Nosková oba vozila na místo, Lahoda s Ludvíkovou měli poskytovat tipy na krádeže a odváželi ukradené traktory. Byli na to dobře vybaveni, protože vlastnili odtahovou službu s těžkou technikou.

Kromě jedenácti traktorů ještě ukradli jednu dodávku, čtyřkolku, plynové lahve a také kulatinu v lese. Lahoda měl doma navíc větší množství střeliva a falešné služební průkazy celníka, policisty, ale i vězeňské služby se svojí fotografií. K čemu je měl, není jasné. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let.

Jde o recidivisty

Během úterního prvního hlavního líčení soudkyně Hana Doubková vyslechla čtyři obžalované. Lahoda, který má zdravotní problémy, přijde na řadu při příštím stání.

Radim Nosek soudu řekl, že Lahoda s Ludvíkovou jim žádné tipy nedávali a nevěděli, že traktory, které převáželi, jsou kradené.

„Chtěli jsme to na ně hodit, abychom se jim pomstili, protože Ludvíková na policii proti nám vypovídala," řekl Radim Nosek. Soudkyně Hana Doubková Noska upozornila, že se tím mohl dopustit křivého obvinění. Ludvíková, partnerka Lahody, řekla, že s obžalobou nesouhlasí. „Není žádná pravda, že jsme jim dávali tipy na traktory. Odtahovou technikou jsme odvezli pouze čtyři traktory, ale nevěděli jsme, že jsou kradené," hájila se Ludvíková.

Kromě Ludvíkové jsou všichni obžalovaní několikrát odsouzení recidivisté. Radim Nosek byl odsouzen třiadvacetkrát. Šmoldas trestnou činnost také doznal.

Nosková u soudu potvrdila, že Noska a Šmoldase, vozila, ale ne vždy věděla, že jdou krást. „Brala jsem to jako dobrodružný výlet. Byla jsem zamilovaná," řekla poněkud naivně Nosková.

Jakub Šmoldas a Radim Nosek jsou v současné době ve výkonu trestu za jinou trestnou činnost. Ostatní jsou souzeni na svobodě. Lahoda byl z vazby propuštěn kvůli vážným zdravotním důvodům.

Zlodějský gang přebýval v karavanech v Přísečně nedaleko Uhelné Příbrami na Havlíčkobrodsku, odkud také vyráželi na své zlodějské výpravy. Areál s rodinným domem patří Lahodovi. Těsně před zatčením ukradli poslední traktor soukromému zemědělci ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Krádež se jim ale nepovedla. Nejprve se museli vracet pro vlastní baterii, protože v kradeném traktoru chyběla, a pak jim po cestě došla nafta.

V areálu v Přísečně policie našla jeden ukradený traktor a dodávku. Další traktory ukradli například v Chotěboři, Okrouhlici, Dolní Krupé, Rybníčku a Habrech v okrese Havlíčkův Brod, Markvarticích a Dobroníně v okrese Jihlava.

Hlavní líčení bude pokračovat příští úterý výslechem obžalovaného Lahody a svědků. Kdy padne rozsudek, není zatím zřejmé.