„Obžalovaný by měl být izolován od společnosti, protože jeho resocializace je prakticky nemožná. Všechny dosavadní pokusy o jeho léčbu totiž selhaly. Vhodným řešením by byla kastrace, která ale nemá na začlenění do společnosti vliv. Ztlumí pouze jeho sexuální puzení a dál se musí pracovat s jeho osobností,“ řekla ve čtvrtek před soudem v Hradci Králové Hajnová, kde druhým dnem pokračovalo projednávání případu.

Podstoupení kastrace je ale podle znalkyně podmíněno souhlasem dotyčného. Novák se měl vyjádřit, že mu prý nikdy takováto možnost nebyla nabídnuta.

Novákovi hrozí doživotní trest vězení. Rozsudek by měl padnout v pátek. Pokud by dostal menší trest, měl by podle znalců po jeho odpykání putovat do detenčního ústavu a doživotně tak být izolován od společnosti. „Pro společnost jde o vysoce nebezpečného člověka,“ konstatovala znalkyně Hajnová.

Podle ní byly navíc v době spáchání vraždy Jakuba jeho rozpoznávací znaky zachovány. Jinými slovy byl při smyslech a věděl, jak závažného jednání se dopouští.

Novákova sexualita byla na Slovensku značně zanedbána. Po umístění do ústavního léčení mu byla již po třech až čtyřech měsících jeho léčba přeměněna na ambulantní. Podle Hajnové je v poměrech České republiky běžné, že ústavní léčba trvá minimálně půl roku, ale spíše rok a půl.

Sexuoložka navíc upozornila, že sexuálních deviantů ze Slovenska k nám může přicházet stále více, protože neexistuje mezinárodní informační systém, který by takovéto lidi podchytil.

Podle psycholožky Marcely Šindelářové má Novák průměrnou inteligenci. Projevil sice nad svým činem lítost, ale znalkyně si myslí, že je to z větší části lítost nad sebou samým, protože tuší, že ho čeká vysoký trest. Litovat svých činů totiž začal ve chvíli, kdy se ocitl ve vazbě. „Do té doby vedl běžný život, což dokazuje i to, že si například hledal nové známosti,“ podotkla Marcela Šindelářová.

Znalci Nováka označili za pedofila, který má navíc těžké sklony k pití alkoholu, což jeho nebezpečnost ještě více zvyšuje. Ústavní léčbu měl nařízenou celkem čtyřikrát. Poprvé to bylo v roce 1983. Naposledy pak v roce 2004. Pokaždé to bylo poté, co si odseděl trest za pohlavní zneužívání dětí na Slovensku. Když soudce Petr Mráka četl podrobnosti z jednotlivých případů, dávali najevo své znechucení i příslušníci vězeňské stráže.

Slyšen byl i znalec z oboru soudního lékařství Petr Otmar. Na klíčovou otázku, jaká byla příčina smrti chlapce, ale nedokázal odpovědět: „Bohužel, vzhledem k pokročilému stádiu rozkladu jeho těla to nebylo možné.“ Chlapcovo tělo bylo nalezeno až pět týdnů po činu. Novák se přiznal, že Jakuba uškrtil.

„Ke škrcení muselo dojít velkou silou a ke smrti chlapce mohlo dojít tak, jak to obžalovaný popsal,“ konstatoval znalec Otmar. Tělo Jakuba bylo identifikováno na základě zubní karty.