Tři muži odpovědní za ekologickou havárii po navrtání produktovodu společnosti Čepro u Knyku na Havlíčkobrodsku v roce 2013 půjdou na dva a půl roku do vězení. Včera o tom rozhodla pardubická pobočka krajského soudu v Hradci Králové. Tříčlenný odvolací senát vyhověl návrhu státního zástupce, který napadl rozsudek Okresního soudu v Havlíčkově Brodě z 12. května, jímž byli Tomáš Běloušek, Aleš Pecina a Petr Zmek potrestáni podmínkami.

„Rozsah poškození životního prostředí je obrovský. Sanační práce stále probíhají, a není vyloučeno, že dopad na přírodu bude nevratný. Škody jsou obrovské a obžalovaní nikdy nebudou schopni škodu uhradit," zdůvodnila předsedkyně soudního senátu Šárka Pfeferová. Podle odvolacího soudu si museli být obžalovaní vědomi, co mohou navrtáním potrubí způsobit. Podle soudu navíc neudělali nic pro to, aby tak rozsáhlému úniku nafty zabránili. Proto se odvolací soud rozhodl zrušit verdikt okresního soudu a tresty všem obžalovaným výrazně zpřísnil.

Verdikt přivítal státní zástupce Vladimír Prokop. „Není možné, aby za takto rozsáhlé a dost možná nevrtané poškození životního prostředí, které se nedá nazvat jinak, než gangsterismus vůči životnímu prostředí, padaly pouze podmíněné tresty," namítl státní zástupce. Podle něj navíc obžalovaní celou věc dopředu pečlivě plánovali, což svědčí o vysoké společenské nebezpečnosti jejich chování.

U soudu byl jen jeden obžalovaný

Na včerejší jednání dorazil pouze Tomáš Běloušek. K rozsudku se ale nechtěl vyjadřovat. Obhájci obžalovaných jsou přesvědčeni, že nepodmíněné tresty jsou příliš přísné. „O poškození životního prostředí se dozvěděli až z médií. Nikoli, že by o úniku věděli, a nic pro to neudělali," řekl po rozsudku obhájce Bělouška Pavel Kroupa.

Trest by si měli všichni tři odpykat ve věznici s dozorem. Soud navíc rozhodl o propadnutí věcí, které sloužily k navrtání potrubí. Kromě toho budou muset zaplatit škodu na potrubí a za ukradenou naftu. Společnost Čepro si také podala odvolání. Chtěla, aby jí soud přiznal vyšší náhradu škody. Soud ale toto odvolání zamítl, což zdůvodnil tím, že vyčíslení celkové škody zatím nebylo uzavřeno, protože sanační práce stále pokračují. Náklady na odstranění následků katastrofy už přesáhly 52 milionů korun. Tyto náklady Čepru uhradila pojišťovna.

Včerejší rozhodnutí soudu je pravomocné. Obžalovaní si mohou podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, což je mimořádný opravný prostředek, který ale nemá odkladný účinek na vykonání trestu. „Případné dovolání teprve zvážíme," uvedl Pavel Kroupa. Ostatní obhájci se odmítli ke včerejšímu rozsudku vyjádřit.

S nápadem navrtat potrubí přišel Tomáš Běloušek. Pachatelé si k tomu pořídili originální navrtávací soupravu. To byla nakonec pro kriminalisty nejdůležitější stopa, jak na zloděje přišli. Petr Zmek už měl navíc s navrtáváním potrubí zkušenosti, protože byl za podobnou trestnou činnost v minulosti odsouzen.

První pokus o navrtání potrubí učinili předloni v listopadu. Napoprvé jim to nevyšlo, protože zlomili vrták. Druhý pokus ale už byl úspěšný. Nepodařilo se jim však zařízení dostatečně utěsnit, nafta pak začala tryskat do okolní půdy. Motivem činu byla snaha získat co nejvíce pohonných hmot, které chtěli prodávat. Nakonec ukradli pouze několik stovek litrů nafty, kterou použili pro vlastní potřebu. Odběratele nesehnali.

Voda v potoce byla mastná a zapáchala

Na ekologickou havárii přišli náhodní svědci. Byli to tři hoši, kteří si všimli olejové skvrny na přítoku Štičího potoka nedaleko Knyku.

„V lese jsme chtěli tábořit, a když jsme šli k potoku pro vodu, překvapil nás silný zápach a všimli jsme si olejových skvrn na hladině. Nejprve jsem volal mámě a pak hned hasičům. Prvně jsme si mysleli, že jen někdo něco do potoka vylil," zavzpomínal Matěj, jeden z mladíků.

Trojici mladíků poděkoval i generální ředitel Čepra Jan Duspěva. Předal jim dárkové poukazy a spací pytle. „Zachovali se skvěle," pochválil je Duspěva.

Z trestných činů poškozování cizí věci, krádeže a poškození životního prostředí byli původně obviněni čtyři muži. Trestí stíhání Vojtěcha Bělouška soud nakonec podmíněně zastavil. Čepro proti tomu ale podalo stížnost, o níž bude soud teprve rozhodovat.

Pro kriminalisty znamenalo odhalení navrtávačů také bonus v podobě odhalení gangu, který nelegálně obchodoval s anaboliky. Jeho členem byl podle kriminalistů Tomáš Běloušek. Informace o tom kriminalisté získali mimo jiné z jeho mobilního telefonu. Běloušek skončil na několik měsíců ve vazbě. Na svobodu byl propuštěn teprve před měsícem.