VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snaží se o bezpečný internet

Jihlava – Šikana i trestné činy se díky internetové anonymitě dostávají z ulic do škol a domácností.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Na krajském úřadě o kyberkriminalitě mluvili Petr Pavlinec, Lukáš Habich a Pavel Tulej (zleva).Foto: Deník/ Aneta Hrdličková

Elektronické násilí a kyberkriminalita páchaná na dětech. To bylo tématem mezinárodní konference, která se konala ve čtvrtek na krajském úřadě v Jihlavě. Jak uvedl jeden z přednášejících, vedoucí kanceláře ředitele Vyšší policejní školy Ministerstva vnitra v Praze, Lukáš Habich, je potřeba se o tuto problematiku zajímat: „Nás k této konferenci dovedlo vysoké statistické číslo. Podle nedávného průzkumu se asi 60 procent dětí nějakým způsobem potkalo s kyberšikanou, buď jako oběti nebo jako agresoři."

Dotýká se mnoha případů

Kyberkriminalita je těžko vyjádřitelná přesnými čísly, dotýká se totiž mnoha případů. „Není to tak, že by například kyberšikana nebyla postižitelná. Sama za sebe je ale pouze pojmenováním něčeho, co doprovází jednotlivé protiprávní skutky. Teprve ty jsou poté kvalifikovány a záleží na jejich povaze, jak budou dále vyšetřovány," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že se často například objevuje vydírání, které je vykonáváno přes internet.

Vysočina jako kraj má ale v Česku ohledně tohoto tématu velmi důležité postavení. „My jsme vytvořili skupinu odborníků, kteří řeší tento problém, a nyní se do akce bezpečný internet připojila už většina krajů," přiblížil roli krajského úřadu vedoucí odboru informatiky Petr Pavlinec.

Zapojí i učitele

Dále se k tématu vyjádřil Pavel Tulej, zástupce policejního prezidia. Ten vysvětlil, jak se tato odborná skupina snaží s problémem seznámit nejen pořádkovou policii, ale také například pedagogy. „Policie úzce spolupracuje i s poskytovateli jednotlivých sociálních sítí, kteří jim mohou dát potřené informace například k dopadení pachatele nebo k nalezení pohřešované osoby," dodal.

Podle Habicha by případů nemělo přibývat, je ale pravděpodobné, že budou díky anonymitě na internetu mnohem vážnější.

ANETA HRDLIČKOVÁ

Autor: Redakce

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení