V těchto dnech o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

O prodloužení vazby rozhodla soudkyně Hana Doubková na konci prvního hlavní líčení, které se konalo v úterý 16. prosince u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Tvrdoň se ale dožadoval propuštění na svobodu a proti rozhodnutí soudu si podal stížnost. Vyšší instance ale nakonec stížnost zamítla jako nedůvodnou. Tvrdoňovi nepomohla ani snaha jeho obhájce Petra Cardy ze Svitav, který za propuštění Tvrdoně na svobodu nabízel soudu kauci ve výši 150 tisíc korun.

„Rozhodnutí o zamítnutí stížnosti bylo na soud doručeno, proto jsem mohla stanovit datum dalších hlavních líčení," informovala soudkyně Hana Doubková.

Proces s duchovním bude pokračovat příští měsíc 10. a 17. února. Na programu budou výslechy poškozených a svědků. Státní zástupkyně navrhla předvolat a vyslechnout až třicet svědků.

Soudkyně Hana Doubková upozornila, že na některé výslechy by mohla být ze soudní síně vyloučena veřejnost. Obžalovaný Tvrdoň navrhoval, aby byla veřejnost vyloučena už na první hlavní líčení. Hana Doubková to ale odmítla, protože podle ní má veřejnost právo na informace.

Několik zločinů

Erik Tvrdoň, který působil jako kněz na Svitavsku a Havlíčkobrodsku, je obžalován z devíti trestných činů a zločinů. Jde o několikanásobné znásilnění, pohlavní zneužívání, svádění k pohlavnímu styku, sexuální nátlak, vydírání a zneužití dítěte k výrobě pornografie.

Státní zástupkyně četla u soudu obžalobu dvě hodiny. Tvrdoň podle obžaloby spáchal třináct skutků vůči čtyřem ženám a jedné nezletilé dívce. Čtyřikrát měl znásilnit kostelnici z Havlíčkova Brodu, která na něj podala trestní oznámení.

Duchovní byl zatčen ve chvíli, kdy si do pražského bytu vedl třináctiletou dívku a podle obžaloby se ji chystal znásilnit. Kromě toho mu dívka posílala své erotické fotografii.

Na výzvu policie se pak přihlásily další ženy, které se cítí být oběťmi. Už v roce 2006 si vyhlédl patnáctiletou dívku a žádal ji o zaslání erotické fotografie. Dívka nakonec podlehla a fotografii poslala. Nakonec s Tvrdoněm ukončila kontakt, protože po dívce chtěl sexuálním praktiky, které ona odmítala.

V roce 2009 podle obžaloby Tvrdoň posílal erotické SMS zprávy osmnáctileté věřící, která se chtěla stát jeptiškou, ale už prý měla pohlavní styk. Tvrdoň měl s dívkou sexuální kontakt, přestože s tím dívka nesouhlasila. Tvrdoň prý chtěl dívce pomoci od chuti na sex, aby se mohla stát jeptiškou.

Další dvaadvacetiletou ženu měl Tvrdoň proti její vůli odvézt do lesa a osahávat ji tam.

Tvrdoň ale během svého výslechu před soudem všechna obvinění odmítl. S nezletilou dívkou měl údajně téměř otcovský vztah, proto se mu svěřovala i s intimními záležitostmi. On se jí prý snažil pomoci, protože pocházela ze sociálně slabé rodiny. Nahé fotografie si nechal posílat, protože údajně sledoval její fyzický problém se zdeformovanými žebry.

Ostatní ženy si podle něj všechno vymyslely. „Stal jsem se obětí fabulací lidí, kterým jsem chtěl pomoci. Nikdy jsem nikoho neznásilnil ani nezneužil," prohlásil Tvrdoň u soudu.