Šestačtyřicetiletý Jozef Polke za to u jihlavského soudu dostal trest na dvanáct měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu třiceti měsíců. Polke se proti verdiktu odvolal.

„Odvolání obžalovaného bylo odvolacím soudem zamítnuto jako nedůvodné,“ konstatovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Rozsudek je tak pravomocný.

Dozorci před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě po vyhlášení nečekaného verdiktu.
Nečekaná změna. Soud na Vysočině potrestal dozorce ze Světlé nad Sázavou

Incident se měl stát loni 29. dubna kolem čtvrt na dvanáct na protialkoholní záchytné stanici v ulici U Cvičiště v Jihlavě. Podle Polkeho ho nejprve napomenul vedoucí záchytky Lukáš Černý, aby si sedl na židli. Když neuposlechl, ošetřovatel ho strhnul na zem, a poté ho měli oba policisté bezdůvodně fyzicky napadnout.

Dostat měl nejméně deset ran pěstí a stejný počet kopanců. Lékaři v nemocnici mu zjistili pouze povrchové poranění vlasové části hlavy a zhmoždění hrudníku. To si ale mohl způsobit i jinde a jinak.

Jak to bylo?

Na záchytce pak ještě Polke vyřvával, že si to s policisty vyřídí. Když vystřízlivěl, šel ještě tentýž den na jihlavskou pobočku GIBS a podal na policisty trestní oznámení - že ho bezdůvodně brutálně zmlátili.

Žalobce Ivo Novák už dříve Deníku řekl, že inspekce případ uzavřela s tím, že se nic takového nestalo a obvinění, která proti policistům muž vznesl, označila za nepravdivá. Polkemu za křivé obvinění hrozilo až pět let vězení. U soudu stále tvrdil, že ho policisté brutálně a bezdůvodně napadli.